60. rocznica odsłonięcia pierwszego na Ziemiach Zachodnich pomnika Piasta – oracza – Kołodzieja, symbolicznego władcy prastarych Ziem Piastowskich w Złotowie (22.07.1957 r.), to dobra okazja, aby na to wydarzenie spojrzeć z perspektywy już historycznej. Od 22 lipca w Muzeum Ziemi Złotowskiej będzie można oglądać wystawę Od Piasta Polska wyrasta.
Twórcą pomnika jest wilnianin, prof. artysta rzeźbiarz Władysław Tumkiewicz z Wrocławia. Autorem ideowego przesłania wraz z płaskorzeźbami i cokołem jest dr inż. arch. Gerard Aleksiewicz – syn Ziemi Złotowskiej. 60 lat temu odsłonięto wersję warsztatową (gipsową). Po roku granitowy cokół z tablicami z brązu wieńczył kuty w piaskowcu wizerunek Piasta.
Na wystawie ukazano Piasta wraz z dynastią Piastów w literaturze, sztuce, grafice, fotografii, medalierstwie, numizmatyce, filatelistyce, okolicznościowych telegramach patriotycznych z początku XX wieku, dokumentach itp. Pokazano również Piasta i jego środowisko – legenda o Piaście, rolę Kruszwicy, Mysiej Wieży, wizyty aniołów na uczcie w czasie postrzyżyn Ziemowita. Wystawę uzupełniają historyczne przedstawienia Kruszwicy, Kujaw, Kujawiaków w sztuce.
Drugim wątkiem wystawy jest Chrzest Polski – tym samym początki państwowości państwa piastowskiego w ikonografii. Poprzez Krajnę (Górka Klasztorna – objawienie z XI w.) ukazano milenijny wystrój fary złotowskiej – sgraffita A. i L. Torwirtów oraz Krajniaków w orszaku księżniczki Dąbrówki / rody Komierowskich i księdza Bronisza – proboszcza fary złotowskiej z drugiej połowy XVIII w.
Wystawę uzupełniają Piastowie związani z Krajną Złotowską – m.in. Bolesław Krzywousty, Przemysław II, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, książę Kaźko Słupski, ks. Władysław Biały, książę Władysław Opolczyk. Piast i Piastowie na wesoło – nie zapomniano również o Piaście w tradycji Złotowszczyzny – nazwy ulic, ronda, obiekty, firmy itp.
Tekst kuratorski – Jerzy Jelonek
Od Piasta Polska wyrasta
Od 22 lipca do 10 września 2017 roku
Kurator: Jerzy Jelonek
Muzeum Ziemi Złotowskiej