Wystawa Instruments, Monuments, Projections w National Museum of Modern and Contemporary Art w Seulu prezentuje retrospektywny wybór prac Krzysztofa Wodiczko wydobywający krytyczny i utopijny wymiar jego sztuki.
Filmowe rejestracje projekcji, performatywne Instrumenty oraz Pojazdy dają wgląd w praktykę artystyczną Wodiczki rozwijaną z myślą o włączeniu w życie publiczne tych, którzy nie mają w nim swojej reprezentacji: emigrantów, bezdomnych, weteranów wojennych, ofiar przemocy domowej czy opresji społeczno-politycznych.
Ekspozycja w MMCA w Seulu prezentuje prace powstałe od końca lat 60. w Polsce, m.in. Instrument osobisty (1969) i Pojazd (1971) oraz urządzenia i pojazdy tworzone z myślą o bezdomnych, emigrantach, weteranach, wyobcowanych: Pojazd bezdomnych (1988–1989), Poliscar (1991), Laska tułacza (1992), Rzecznik obcego (1993), Egida (1998), Hełm weterana (2014–2015). Wystawa obejmuje również wybrane filmy i dokumentacje spośród ok. 100 projekcji zrealizowanych w różnych miastach świata na budynki i historyczne monumenty.
Obszerna wystawa ukazuje zaangażowanie Krzysztofa Wodiczko w działania na rzecz domeny publicznej, jego udział w publicznych debatach dotyczących dyskryminacji i naruszania praw człowieka i rozwijaną w ostatnich latach krytykę gloryfikowania kultury wojen. W ramach wystawy zaprezentowana została najnowsza projekcja Krzysztofa Wodiczko na kopię pomnika Kim Koo, koreańskiego działacza niepodległościowego pt. My Wish.
Krzysztof Wodiczko. Instruments, Monuments, Projections
Od 5 lipca do 9 października 2017 roku
National Museum of Modern and Contemporary Art w Seulu