W dniach między 29 lipca a 6 sierpnia odbywa się 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym oraz Janowcu nad Wisłą. Wydarzenie to charakteryzuje niestandardowe podejście do sztuki filmowej.
Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne, premiery, ważne produkcje roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również – spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin. W tym roku festiwal otworzył film Michela Hazanaviciusa Ja, Godard, będący portretem mistrza kina francuskiego (w roli głównej Louis Garrel), pokazującym go w przełomowym momencie kariery, czyli drugiej połowie lat 60.; na zamknięcie zaś publiczność obejrzy uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes film Andrieja Zwiagincewa Niemiłość. W ramach Retrospektywy będzie można zobaczyć filmy Michaela Hanekego (między innymi: Pianistkę, Funny Games, Miłość, Białą Wstążkę), a z premier ostatnich miesięcy – Sztukę kochania. Historię Michaliny Wisłockiej w reżyserii Marii Sadowskiej, oscarowe Moonlight Jerry’ego B. Jenkinsa, To tylko koniec świata Xaviera Dolana, Ostatnią Rodzinę Jana P. Matuszyńskiego i wiele innych.
Przy współpracy z filmowymi uczelniami z Polski i zagranicy na Dwóch Brzegach jest przeprowadzany konkurs filmów krótkometrażowych, którego celem jest tworzenie sceny debiutu dla młodych twórców. W konkursie zostanie pokazanych 27 dzieł polskich twórców, między innymi: nagradzane w Cannes Najpiękniejsze fajerwerki ever Aleksandry Terpińskiej oraz walczący o Złotą Palmę Koniec widzenia Grzegorza Mołdy. W programie znalazło się ponadto 12 polskich i zagranicznych animacji, w tym: Czarnoksiężnik z krainy U.S. Balbiny Bruszewskiej, Żegnaj, Baltazarze! Rafaela Sommerhaldera, Cargo Tomasza Bochniaka i Sławomira Shuty’ego, Dziwny przypadek Zbigniewa Czapli oraz Biały tunel Chien Lan-Chi i Changa Chin-Wei. Wśród 10 filmów zagranicznych znajdą się produkcje z Austrii, Niemiec, Korei Południowej, USA, Kanady, Tajwanu, Szwajcarii i Francji.
Tym, co wyróżnia Dwa Brzegi na tle podobnych przedsięwzięć, jest konfrontacja różnych dziedzin sztuki i umożliwianie nieformalnych kontaktów odbiorców oraz artystów: czerwony dywan został zastąpiony kawiarnią festiwalową, w której każdy może spotkać swojego mistrza. Adresatami festiwalu są ci, którym kultura pozwala oderwać się od świata komercji. Niezwykle ważnymi są: bezpośredni kontakt z kinem, a więc – spotkanie z reżyserem, aktorem, niespieszna rozmowa, refleksja wywołana projekcją.
Gośćmi tegorocznych Lekcji kina na Dwóch Brzegach będą: reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland, artystka Andrzej Pągowski, były rektor Szkoły Filmowej w Łodzi Robert Gliński oraz aktor Andrzej Seweryn.
Festiwal ma także na celu poszerzenie wiedzy publiczności na temat sztuki filmowej, zwrócenie uwagi na te obszary kreacji twórczej, które składają się na dzieło filmowe: literaturę, sztuki plastyczne, muzykę, fotografię. Na tegorocznych Dwóch Brzegach będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich z pisarkami i pisarzami (Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Magdalena Kicińska, Michał Olszewski, Łukasz Orbitowski, Maciej Płaza i Grzegorz Uzdański), których dorobek nie był dotychczas przedmiotem filmowych adaptacji.
11. edycja Dwóch Brzegów posiada również rozbudowany program muzyczny. Festiwal zainaugurował występ Młynarski Plays Młynarski; organizatorzy zapraszają na niebiletowane koncerty na Rynku, który rozbrzmi energetyczną muzyką artystów, czerpiących z tradycji i folku miejskiego (Same Suki, Kagyuma, Sutari). Maja Kleszcz i Kwartet Prowincjonalny zaprezentują wydany w tym roku album Dudzie-Graczowi; wartymi uwagi są także Jacek Kleyff z Orkiestrą Na zdrowie czy Tęgie Chłopy, czyli taneczne szaleństwo. Jeśli chodzi zaś o młodą polską scenę – będzie można posłucha Rapha Kaminskiego, który wystąpi ze swoim zespołem My best band in the world, prezentując autorski i osobisty materiał; poetycki i momentami niezwykle energetyczny. Wystąpi także duet jazzowy Monika Malczak & Mateusz Gramburg, trio smyczkowe Mercedes Borguńskiej, duet Maniucha i Ksawery, łączący jazzową improwizację z ginącymi pieśniami Polesia, etno-jazzowy zespół T/aboret oraz Kapelę Maliszów, rodzinny zespół z Beskidu Sląskiego, któremu na Dwóch Brzegach będzie towarzyszyć laureat Nagrody Grammy, Adam Klocek.
Dyrektor Artystyczną Dwóch Brzegów jest Grażyna Torbicka – autorka licznych programów telewizyjnych i reportaży o tematyce filmowej, członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, odznaczona Srebrnym Medalem Gloria Artis Zasłużony dla Kultury Polskiej. W latach 1996-2016 autorka magazynu filmowego Kocham Kino na antenie TVP2; z tego tytuły otrzymała w 2009 roku nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Z Festiwalem Dwa Brzegi związana od jego pierwszej edycji.
11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Od 29 lipca do 6 sierpnia 2017 roku
Kazimierz Dolny – Janowiec nad Wisłą