Urząd Dzielnicy Żoliborz zaprasza na pokazy filmów żoliborskiego reżysera, Radosława Piwowarskiego, jednego z najbardziej cenionych i wielokrotnie nagradzanych twórców polskiego kina. Filmy będzie można zobaczyć w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego już od najbliższej niedzieli, 3 września.
Radosław Piwowarski – scenarzysta, reżyser, aktor – w swojej twórczości często skupia się na psychologii i relacjach międzyludzkich. Jego opowieści to sentymentalne baśnie, które śmieszą, bawią, wzruszają, ale jednocześnie skłaniają do refleksji nad współczesnym światem.
Film Yesterday opowiada o odbiorze z jakim spotkała się w Polsce lat 60. muzyka Beatlesów. Jego akcja rozgrywa się na prowincji, bohaterami zaś są licealiści, którzy tuż przed maturą wykonują piosenki sławnej czwórki z Liverpoolu. Obraz nagrodzony m.in. Złotą Muszlą na prestiżowym festiwalu w San Sebastian, również za znakomitą rolę Piotra Siwkiewicza, wyraża tęsknotę za wolnością i jest kluczem do zrozumienia współczesnej Polski.
Pociąg do Hollywood to opowieść o fascynacji kinem, która okazuje się cudownym panaceum na wszelkie bolączki tego świata. Bohaterami są ludzie zarażeni filmową pasją. Film jest baśnią, w której złota rybka spełnia najskrytsze życzenia. Jest to piękna baśń, nie pozbawiona ziarna prawdy o marzeniach, relacjach międzyludzkich i polskiej rzeczywistości lat 80. Rola Katarzyny Figury na zawsze wpisała się do historii kina polskiego, Krystyna Feldman ponownie dowiodła swej niezwykłości, a Jerzy Stuhr otrzymał nagrodę za rolę drugoplanową na festiwalu w Gdyni.
Kolejność uczuć to historia miłości dojrzałego mężczyzny do licealistki, opowiedziana z humorem, wręcz z ironią, w której obok Daniela Olbrychskiego wystąpiła debiutująca Maria Seweryn. Film ujął jury gdyńskiego festiwalu w 1993 roku, które dostrzegając w nim wzorzec dla odradzającego się po transformacji ustrojowej polskiego kina, uhonorowało film nagrodą główną „Złotymi Lwami”.
W Autoportrecie z kochanką reżyser ponownie snuje opowieść o młodzieńczym buncie, który kończy się całkowitym “ustatecznieniem”, powrotem do życia codziennego. W tej historii Piwowarskiego najbardziej interesujące jest to, co wydarzyło się przed pogodzeniem się bohatera ze światem dorosłych. Jego młodzieńcze fascynacje, zwłaszcza muzyczne, odkrywanie miłości i erotyki oraz poszukiwanie samodzielnego sposobu na życie. O tym wszystkim opowiada główny bohater, którego świetnie gra Waldemar Błaszczyk, w towarzystwie znakomitej Katarzyny Figury i Marceliny Zjawińskiej.
Przegląd twórczości reżysera zamknie Królowa chmur, opowieść o przemijaniu czasu, matczynej miłości, lojalności i wartościach, których nie można kupić. I tym razem film zachwyca obsadą. Występują Danuta Szaflarska, Anna Przybylska i Wojciech Malajkat.
Program przeglądu:
- 3 września | Yesterday, 1984 r.
- 10 września | Pociąg do Hollywood, 1987 r.
- 24 września | Kolejność uczuć, 1993 r.
- 1 października | Autoportret z kochanką, 1997 r.
- 8 października | Królowa chmur, 2003 r.
Pokazy filmów Radosława Piwowarskiego
Od 3 września do 8 paźdzernika 2017 roku
Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie