Konferencja Dlaczego warto wracać do bolesnej przeszłości? organizowana jest przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jako część wydarzenia Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Jest ona próbą podsumowania wieloletnich prac i doświadczeń różnych osób i instytucji nad upamiętnianiem ofiar Holocaustu oraz pomocy ze strony ludności polskiej dla Żydów przeznaczonych przez niemieckiego okupanta do eksterminacji.
Konferencja Dlaczego warto wracać do bolesnej przeszłości? składa się z dwóch bloków tematycznych. Pierwszy – historyczny – odbędzie się 8 września (piątek) i będzie się ogniskował wokół tematyki związanej z Zagładą Żydów i postawą polskiego społeczeństwa wobec niej w różnych rejonach okupowanego kraju. Zamiarem organizatorów jest przede wszystkim przybliżenie tematu poświęcenia własnego życia i bezpieczeństwa dla ratowania drugiego człowieka.
Blok drugi, odbędzie się 9 września (sobota). Został on pomyślany jako przestrzeń dialogu i wymiany doświadczeń osób prywatnych, instytucji i stowarzyszeń w sposób pośredni i bezpośredni zajmujących się upamiętnieniem ofiar Zagłady i zagadnieniem pomocy Żydom przez Polaków. Organizatorzy chcą pokazać, w jaki sposób dziś upamiętnia się te wydarzenia. Czy jest to zadanie wymagające specjalnego wysiłku, a może nawet odwagi? Czy wobec upływu wielu lat od wydarzeń Zagłady możliwe jest dojście do prawdy bez ideologicznej manipulacji? Czy pamięć o tych wydarzeniach ma wpływ na dzieje współczesne?
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Dlaczego warto wracać do bolesnej przeszłości?
Od 8 do 9 września 2017 roku
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Ulica Pomorska