Europejskie Dni Dziedzictwa to inicjatywa, której celem jest promowanie europejskiego dziedzictwa kulturowego poprzez udostępnienie w tych dniach bezpłatnie miejsc i wydarzeń. Muzeum Pana Tadeusza uczestniczy w EDD po raz drugi, zapraszając na warsztaty rodzinne oraz wykłady.
9 września, godz. 12.00, Dawny Tur, Żubr i Niedźwiedź, puszcz imperatory. Nazwy zwierząt w Polskim Języku Migowym, warsztaty rodzinne (dzieci od 6 do 10 lat)
Podczas zajęć dzieci będą migać nazwy zwierząt, tych z puszczy litewskiej i tych z samego Soplicowa. Puszcza litewska i Soplicowo zamieszkuje mnóstwo zwierząt i tych leśnych, i tych gospodarskich. Przyroda w poemacie Adama Mickiewicza będzie pretekstem do zdobycia wiedzy o Polskim Języku Migowym – języku, którym na co dzień posługują się Głusi w Polsce.
9 września, godz. 16.00, O tem – że dumać na paryskim bruku. Szkatuła z rękopisem, wykład dla młodzieży i dorosłych
Opowieść o tym, jak i gdzie rodzina Tarnowskich przechowywała rękopis Pana Tadeusza. Bynajmniej nie leżał on na zwykłej półce z książkami, nie był też przechowywany w biurku. Do tego celu powstała hebanowa szkatuła wykonana na specjalne zamówienie, którą dziś można ją oglądać w Muzeum Pana Tadeusza.
16 września , godz. 12.00, Geranium, lewkonija, astry i fijołki. O roślinach w Panu Tadeuszu, warsztaty rodzinne (dzieci od 3 do 6 lat)
Ogródek Zosi, puszcza litewska, pola malowane zbożem i leśne pagórki będą pretekstem do rozmowy o przyrodzie w Panu Tadeuszu i działań artystycznych. Dzieci wykonają saszetki pachnące miętą, szałwią i jałowcem, ziołami wprost spod okien dworku w Soplicowie.
16 września, godz. 16.00, Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała. Kosmetyki w XIX wieku, warsztaty mydlarskie dla dorosłych
W XIX wieku znane już od tysięcy lat mydło się upowszechniło. Używano go w Warszawie, Paryżu i Soplicowie. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać własne, naturalne mydła.
Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Pana Tadeusza
9 i 10 oraz 16 i 17 września 2017 roku
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu