W trzeciej odsłonie projektu Trauma & Revival, trwającej od października do grudnia 2017 roku, przyglądamy się osobistym modyfikacjom historii politycznej, społecznej czy kulturowej i uczestniczymy w niecodziennych spotkaniach z ich bohaterkami i bohaterami. Tym razem trauma jawi się jako reakcja nieoczywista, problematyczna, nieuchwytna, a nawet kwestionowana. Prezentowani w tej edycji artyści i artystki – każdy na swój sposób, w swoim własnym stylu – proponują alternatywę wobec tego, co uznaje się za obowiązujące wzorce doświadczania i pamiętania przeszłości, a także formułowania refleksji.
Aktualny cykl spotkań to seria portretów czy też autoportretów: z traumą czającą się wszędzie wokół i pod wieloma postaciami, oraz z odrodzeniem czy przepracowaniem w tle, które zawsze okazuje się problematyczne, zniekształcone przez fantazję, wątpliwość czy ironię. Organizatorzy nie kluczą jednak po ciemnym lesie historii pojmowanej jako negatywność. Raczej przyglądają się z bliska dokumentom osobistym, opowieściom, a może nawet historyjkom, zapomnianym przedmiotom i niewidzialnym bohaterom, lokalnościom i mniejszościom, wizjom i pomysłom, które na pierwszy rzut oka wydają się zbyt szalone, by o nich dyskutować, jednak to one napędzają artystyczny aktywizm i niespotykaną odwagę wyobraźni politycznej.
Zastanawiają się także nad tym, w jaki sposób artyści i artystki wplatają samych i same siebie w narracje o przeszłości oraz przeszłe narracje, jak stają się – na swoich własnych zasadach – bohaterami i bohaterkami historycznymi, domagając się prawa do „pisania” historii, do tworzenia jej prawdziwego obrazu, nawet jeśli miałby on być odkształcony bądź squeerowany.
I pokaz: Larry Achiampong & David Blandy, Finding Fanon (2015)
3 października 2017 roku, godz. 18.00
Komentarz: Paweł Mościcki
II pokaz: Być wtedy, być tu: Chantal Akerman potyczki z pamięcią
17 października 2017 roku, godz. 18.00
Prezentacja: Katarzyna Bojarska
III pokaz: Ulrike Ottinger, Southeast Passage, cz. I: Wroclaw–Varna
31 października 2017 roku, godz. 18.00
Komentarz: Joanna Sokołowska
IV pokaz: Odzyskiwanie przeszłości, wyobrażanie siebie. Twórczość Deimantasa Narkeviciusa
14 listopada 2017 roku, godz. 18.00
Prezentacja filmów i rozmowa z artystą: Justė Jonutytė
V pokaz: Artystyczne przetwarzanie przeszłości i teraźniejszości – odwaga działania, Yael Bartana, JRMiP (2012)
28 listopada 2017 roku, godz. 18.00
Pokaz fragmentów dokumentacji i rozmowa: Roma Sendyka, Sebastian Cichocki
VI pokaz: Douglas Gordon, I had nowhere to go (2016)
12 grudnia 2017 roku, godz. 18.00
Rozmowa z artystą i komentarz: Krzysztof Pijarski
Projekt Trauma & Revival, spoglądając przez pryzmat sztuki, podejmuje próbę zrozumienia dwóch powojennych dekad. Okres od 1945 do 1968 roku Europa Wschodnia i Zachodnia przeżywały w odmienny sposób, trwale, jak się dotychczas wydawało, rozdzielone żelazną kurtyną. Tak też, osobno, o Europie Wschodniej i Zachodniej tamtych lat najczęściej się opowiada. Projekt stara się tymczasem pokazać, że wbrew symbolicznemu rozdzieleniu europejskich artystów ze Wschodu i Zachodu tak naprawdę wiele łączyło: konieczność zmierzenia się z wojenną traumą i niepewna, choć żarliwa nadzieja jutra. Trauma & Revival dąży do odtworzenia wspólnego, pomimo wszystkich różnic, artystycznego doświadczenia tamtych lat na naszym kontynencie.
Trauma & Revival. Wyobrażanie sobie przyszłych przeszłości / mierzenie się z historią
Kuratorka: Katarzyna Bojarska we współpracy z Iwoną Kurz
Od października do grudnia 2017 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie