Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na wykład popularno-naukowy z cyklu FOTOPLASTIKON. Kalisz na fotografiach XIX i XX wieku. Tym razem Maciej Błachowicz przedstawi Kalisz w legendzie późnego PRL.
Dotychczas w ramach cyklu prezentowano Kalisz, którego nie widział nikt lub prawie nikt. A gdyby zmienić schemat i przypomnieć sobie miasto, które pamiętają niemal wszyscy? Czy pejzaż nadprośniańskiego grodu ostatniej ćwierci XX wieku nie okaże się bardziej egzotyczny niż Kalisz sprzed wieków?
Jest więc przykładowo rok 1985. Nie ma Kalisza białego, kolorowego, jest Kalisz czarny, bo czarne ze starości są fasady większości kamienic! Są kolorowo gasnące neony, „szklana pogoda” i „szyby niebieskie od telewizorów”. W tym świecie w sklepach półki są puste półki, a foliowa reklamówka z nagą modelką uchodzi za przykład dobrego smaku. Czy niektórzy mieszkańcy nie wyglądali, jakby weszli do lumpeksu i ubrali się w przypadkowe ciuchy? Czy dzieci wierzyły, że w Berlinie Zachodnim mieszka święty Mikołaj? Niezależnie, jak oceniany jest tamten świat i tamten Kalisz, nie ma już do niego powrotu. To historia – miasta, architektury i designu.
Wykład wygłosi kaliski historyk, Maciej Błachowicz, rozpoczynając tym otwartą dyskusję.
FOTOPLASTIKON. Kalisz w legendzie późnego PRL
8 października o godzinie 17.00
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu