Od 20 października w Muzeum MOCAK w Krakowie można oglądać nowe wystawy. Warte wspomnienia są dwie ekspozycje prezentujące sztukę eksperymentalną: Gry znaczeń oraz Nonsensowne technologie.
Wystawa Gry znaczeń została zaprojektowana przez Jarosława Kozłowskiego, który do 2016 roku był kierownikiem V Pracowni Rysunku na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Profesor zaprosił do Galerii Re swoich byłych studentów. Ich prace charakteryzuje różnorodność tematyczna i formalna, która wynika ze sposobu prowadzenia zajęć przez Jarosława Kozłowskiego oraz jego rozumienia rysunku, traktowanego jako szkic koncepcyjny, zapis myśli, ślad pozostawiony w przestrzeni przez człowieka. Profesora cechuje szacunek dla indywidualności studenta. Nie narzuca gotowych rozwiązań, ale pomaga uczniom rozwinąć to, co jest ich fascynacją światopoglądową.
Elementem wspólnym wszystkich prezentowanych dzieł jest odniesienie do szeroko pojmowanego konceptualizmu. Każdy ze studentów obrał jednak inny kierunek artystycznych poszukiwań. Angelika Grzegorczyk zebrała autografy znanych postaci ze świata kultury i polityki, kreując iluzję zawarcia z nimi faktycznej znajomości. Natalia Karczewska stworzyła instalację, która ilustruje moment przejścia pomiędzy jawą a snem. Jakub Matuszczak skonstruował miniaturę basenu, pokazując, że wierne odtworzenie szczegółów nie jest gwarantem realizmu. Paulina Piórkowska pyta o wartość i trwałość obecnego w polskiej kulturze szczególnego szacunku dla chleba. Aleksandra Polerowicz bada, jak wiele różnych znaczeń może być zawartych w jednym słowie. Karolina Wojciechowska zachęca do refleksji nad granicami ludzkiej wrażliwości. Wiktor Wolski pokazuje, że myśl filozoficzna jest nierozerwalnie związana ze sferą wizualną.
Przemysław Jasielski i Rainer Prohaska od 2015 roku realizują autorską koncepcję „nonsensownych technologii”, prezentując na wspólnych wystawach prace, które w ironiczny sposób łączą sztukę z naukami ścisłymi. W MOCAK-u zostaną pokazane interaktywne obiekty i instalacje z lat 2009–2017. Łączy je pozorna funkcjonalność (na przykład pokazywanie czasu, wykonywanie fotografii), jednak działanie nie osiąga oczekiwanej wydajności. Intencją artystów nie jest zaproponowanie niezawodnych sprzętów przeznaczonych do masowej produkcji, lecz wskazanie ich użytkownikom możliwości kreatywnego podejścia do osiągnięć nauki i techniki.
Początkiem wielu teorii naukowych i wynalazków jest intuicja, dlatego „nonsensowność” działania Jasielskiego i Prohaski jest przewrotna. Artyści pokazują, że spontaniczna kreatywność poprzedza racjonalne myślenie, natomiast naukowa koncepcja nie musi przekładać się na praktykę. Artystyczny podstęp polegający na nadaniu pracom pozorów przedmiotów użytkowych ukazuje wpływ technologii na nasze życie oraz ujawnia, że maszyna, która coraz częściej staje się emocjonalnym partnerem dla człowieka, może być równocześnie jego wrogiem.
Prezentowani na wystawie artyści czerpią z nauki na różne sposoby. Jasielski kreuje przestrzeń obcowania ze sztuczną inteligencją, a jego obiekty i instalacje wydają się samodzielnie myślącymi i czującymi istotami. Jego empatia wobec maszyny ma pokazać pogłębiające się uzależnienie współczesnego człowieka od technologii. Prohaska, jako technologiczny „chuligan”, pokazuje, że wynalazki mogą być niebezpieczne dla użytkownika, i prowokuje pytanie o ich wpływ na relacje społeczne. Obaj artyści łączą racjonalność stosowanych metod z absurdem i ironią, pozwalając widzowi spojrzeć na naukę w sposób krytyczny i wnikliwy.
Gry znaczeń
Artyści: Angelika Grzegorczyk, Natalia Karczewska, Jakub Matuszczak, Paulina Piórkowska, Aleksandra Polerowicz, Karolina Wojciechowska, Wiktor Wolski
Kurator: Agnieszka Sachar
Współpraca: Jarosław Kozłowski, Natalia Brandt
Od 20 października 2017 roku do 25 marca 2018 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie
Nonsensowne technologie
Artyści: Przemysław Jasielski, Rainer Prohaska
Kuratorzy: Agnieszka Sachar, Martyna Sobczyk
Od 20 października 2017 roku do 1 kwietnia 2018 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie