Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na pierwszy z cyklu wykładów w ramach projektu Filmowy duch awangardy. W ramach wykładów i towarzyszących im projekcji zaprezentowane zostaną dokonania przedwojennego środowiska artystycznej awangardy oraz działania twórców powojennych, kontynuujących tradycje awangardowe.
Podczas spotkania 26 października dr Kamila Kuc na przykładzie polskiego futuryzmu przeanalizuje zagubione filmy: Europa Franciszki i Stefana Themersonów i Beton Jana Marii Brzeskiego, które zestawione zostaną z kadrami filmowymi, fotomontażami, nowelami i poematami futurystycznymi (m.in. Nogi Izoldy Morgan Bruno Jasieńskiego). Wykład oparty będzie na książce K. Kuc Visions of Avant-Garde Film (Wizje Filmu Awangardowego) i zaprezentuje historię polskiego filmu awangardowego w kontekście pojęć kino-noweli, kino-poezji, fotomontażu i scenariusza, ukazując polską awangardę filmową na tle osiągnięć kinematografii USA, Niemiec i Włoch.
Filmowy duch awangardy jest pierwszym projektem pokazującym w tak pełnym ujęciu polską awangardę filmową. Mimo, iż większość przedwojennych filmów awangardowych nie przetrwała, część z nich współcześnie zrekonstruowano, zachowały się również materiały wizualne i piśmiennictwo, które przybliżają ich charakter. Dzięki pracy naukowców oraz artystów podejmujących się rekonstrukcji przedwojennych filmów, publiczność będzie miała możliwość obcowania z duchem polskiej przedwojennej awangardy filmowej.
Kamera teoretyczna: polski futuryzm i wyobraźnia filmowa
Prowadzenie: dr Kamila Kuc
Organizator: Muzeum Fotografii w Krakowie
26 października 2017 roku, godz. 18.00
Kino Mikro w Krakowie