29 października minęła 93. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych poetów i pisarzy XX wieku. Z tej okazji miłośnicy twórczości Zbigniewa Herberta oraz rodzina i przyjaciele poety spotkali się w Pałacu Rzeczypospolitej, siedzibie Biblioteki Narodowej, na wieczorze poetyckim, którego głównym punktem była w tym roku inspirowana wierszem Nike która się waha rozmowa Francesco Cataluccio i Pawła Huelle na temat poezji Herberta.
Wieczór był okazją do wysłuchania również innych wierszy autora Pana Cogito w interpretacji Mai Komorowskiej.
Rocznica urodzin Zbigniewa Herberta jest doskonałą okazją, żeby przypomnieć o żywej obecności Jego Słowa w dzisiejszym świecie. (…) poezja Herberta – mimo upływu czasu – żyje, jest potrzebna, pobudza do dyskusji, pomaga rozumieć otaczający nas świat i ludzi – skomentowała wieczór Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.
Głównym punktem w programie wieczoru poetyckiego była rozmowa polskiego pisarza, Pawła Huelle, oraz przyjaciela Zbigniewa Herberta, redaktora włoskiego wydania dzieł Witolda Gombrowicza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, a także włoskiej i hiszpańskiej zbiorowej edycji Brunona Schulza – Francesco Cataluccio.
Klasyczność może stać się kompasem, miernikiem wartości i wsparciem w życiu – tego Herbert uczył się jeszcze w rodzinnym Lwowie i zawsze o tym pamiętał. A ja najmilej wspominam nasze dyskusje we Włoszech, które dotyczyły właśnie świata klasycznego – mówił Francesco Cataluccio. – Herbert mówiąc o nim, zawsze się rozpogadzał, a pewnego razu wygłosił zdanie, które zaraz zanotowałem i wciąż wysoko sobie cenię: Obcowanie z Grekami i Rzymianami to jedyna rzecz, która nas ratuje i pozwala nam iść przed siebie z głową w chmurach
93. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta
29 października 2017 roku
Pałac Rzeczpospoliter w Warszawie