Zapiski oficera Armii Czerwonej to przedstawienie oparte na prozie Sergiusza Piaseckiego. Opowiada o problemie jednostki w czasie wojny. Starszy lejtnant Michaił Zubow 17 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym, Polska to kraj samych sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera.
Wspaniale przedstawiony monodram, z elementami komediowymi jest bardzo dobrze przyjmowany przez widzów dorosłych jak i młodzież. Spektakl wyróżniony na Festiwalu Teatru Jednego Aktora w Toruniu.
Książka Sergiusza Piaseckiego Zapiski oficera Armii Czerwonej jest dziennikiem porucznika Michaiła Zubowa, tytułowego oficera Armii Czerwonej. Satyra ta jest opisem polskiej rzeczywistości na Kresach widzianej oczami „wyzwolicieli”. Sergiusz Piasecki w humorystycznej formie pokazał zderzenie się dwóch różnych światopoglądów.
Sergiusz Piasecki już w okresie dwudziestolecia należał do bardzo popularnych pisarzy. Jego powieści (oparte na własnych przeżyciach) Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy, Piąty etap i Bogom nocy również cieszyły się wielką poczytnością, o czym świadczą nie tylko liczne wydania krajowe, ale również tłumaczenia. Najczęściej jednak publikowaną przez wydawnictwa niezależne były Zapiski oficera Armii Czerwonej.
Piotr Cyrwus – aktor teatralny i filmowy. Absolwent PWST w Krakowie. Występował w Teatrze Polskim w Warszawie w latach 1985-1986. Następnie w latach 1986-1989 grał w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi. Zaś w latach 1989- 1992 występował na deskach Teatru STU w Krakowie. Od 1992r. gra w krakowskim Teatrze Starym. Na wielkim ekranie zadebiutował w roku 1988 jako nawigator w filmie Pomiędzy wilki. Choć grał w wielu produkcjach, np. w Panie Tadeuszu jako Maciej Konewka lub w Siostrach jako Zbysio. Wielką popularność przyniosła mu rola Ryszarda Lubicza w serialu Klanu.
Zapiski oficera Armii Czerwonej, Sergiusz Piasecki
28 listopada 2017 roku, godz 19.00
Krakowskie Forum Kultury, Kraków