6 grudnia w Sali Kolumnowej WH UW odbędzie się spotkanie pt. Kiedy polityka miesza się w historię – sprawa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Z prof. Pawłem Machcewiczem, autorem książki Muzeum rozmowę poprowadzi Marek Zając, a drugim gościem spotkania będzie dr Michał Łuczewski.
To muzeum miało nie powstać. Polacy mieli go nigdy nie oglądać. A jego twórcy mieli odpowiedzieć za nadużycia i „niedopuszczalne manipulacje”, których rzekomo dopuścili się w trakcie jego budowy. Za umieszczanie Witolda Pileckiego „nieopodal prostytutek w obozach koncentracyjnych”. Za to, że „Irena Sendlerowa jest schowana gdzieś za hydrantem”. Za to, że losy Polaków pokazywane są na tle losów innych narodów. Że zbyt dużo tam tragedii cywilów, a za mało karabinów.
Muzeów opowiadających o II wojnie światowej jest wiele, ale narracja wystawy w Gdańsku zupełnie zmienia sposób postrzegania wojny, takie muzeum to osiągnięcie cywilizacyjne. Wystawa jest bardzo uniwersalna, ponieważ opowiada o losach ludności cywilnej na całym świecie, lecz równocześnie jest też bardzo polska, bo nie brakuje najważniejszych wydarzeń związanych z wojenną historią naszego kraju – zauważa Timothy Snyder. – Polscy politycy i naukowcy często skarżą się, że świat ich nie rozumie. Jeśli tak faktycznie jest, to wystawa w Muzeum II Wojny jest szansą, aby dotrzeć do szerszego kręgu odbiorców, nie tylko polskich.
Muzeum II Wojny Światowej mimo wszystko otwarto. Chwilę później władze zaczęły je niszczyć. Jaka jest prawda o walce władzy z kulturą i z historią? I jaką cenę przychodzi nam płacić za izolacjonizm, nacjonalizm i ksenofobię?
O kulisach walki o Muzeum II Wojny Światowej pisze Paweł Machcewicz, jego twórca i pierwszy dyrektor.
Kiedy polityka miesza się w historię – sprawa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
6 grudnia 2017 roku o godzinie 17.00
Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego