Vicky Chow jest dziś jedną z najważniejszych pianistek nowojorskiej sceny muzyki współczesnej. Jej interpretacja Piano Counterpoint wydana została na ostatnim autorskim albumie Steve’a Reicha, obok kompozycji Radio Rewrite – słynnego studium Amerykanina nad muzyką Radiohead. Publiczność będzie mogła usłyszeć artystkę 8 stycznia w audytorium Muzeum POLIN w Warszawie.
Dla Chow, związanej z kultowym zespołem muzyki nowej Bang On A Can All Stars, piszą utwory m.in. Michael Gordon czy Tristan Perich. Ich wspólny album Surface uznany został za jedną z najważniejszych płyt roku według magazynu „Rolling Stone”.
Najnowszy album Vicky Chow nosi tytuł Aorta i jest niezwykłym zapisem, czym może być muzyka fortepianowa na początku XXI wieku. Na album złożyły się kompozycje napisane dla Chow przez czołowych współczesnych kompozytorów sceny nowojorskiej: Daniela Wohla, Andy Akiho, Christophera Cerrone’a, Jacoba Coopera, a także pochodzącego z Polski Jakuba Ciupińskiego.
Muzyka Aorty to w dużej mierze dwugłos muzyki fortepianowej i towarzyszącej jej elektroniki. Nić powiązań między nimi przywołuje na myśl procesy, jakie nieprzerwanie toczą się wewnątrz ludzkiego organizmu – z jednej strony niezwykle złożone, których nie sposób pojąć laikowi bez medycznego wykształcenia, z drugiej – naturalne, organiczne.
Program koncertu uzupełnią fragmenty suity Memory Pieces nagrodzonego Pulitzerem kompozytora Davida Langa.
Jedną z najbardziej przerażających rzeczy związanych ze starzeniem się jest fakt, że nie wszystkim twoi przyjaciele zestarzeją się razem z tobą. Ludzie zapadają na różne choroby i umierają. Widzisz ich, próbujesz dodać im otuchy, a potem próbujesz dodać otuchy samemu sobie – pisze w tekście towarzyszącym utworowi kompozytor. – Prawdziwa tragedia zaczyna się jednak wtedy, gdy wspomnienia blakną. Jak długo jesteś w stanie przywołać brzmienie czyjegoś głosu, pamięć o dziwnym wydarzeniu, słodko-gorzkie odczucie, głupią historię?
Memory Pieces to utwory poświęcone pamięci zmarłych przyjaciół Davida Langa: m.in. kompozytorowi Johnowi Cage’owi, pianiście Yvarowi Mikhashoffowi, artystce Kate Ericcson.
Koncert Vicky Chow organizowany jest w ramach finisażu artystycznego wystawy czasowej Krew. Łączy i dzieli. Oprócz niego w programie znajdą się również spektakle teatralne, wykłady i warsztaty rodzinne.
Szczegóły na stronie internetowej Muzeum POLIN. Mecenasem koncertu jest Grupa Zwierciadło. Scenę muzyczną Muzeum POLIN wspiera LOTTO.
Koncert Vicky Chow
8 stycznia 2018 roku o godzinie 19.00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie