Wystawa Sygnały to kolejna odsłona Interaktywnego Placu Zabaw, który w 2018 roku obchodzi swoje 10 urodziny. Premierowa prezentacja pierwszej wersji ekspozycji towarzyszyła otwarciu Centrum Sztuki WRO w 2008 roku. Od tego czasu wystawa wzbogaca się o kolejne instalacje i rozwija równolegle z programem działań edukacyjnych kierowanych przez WRO do dzieci i ich najbliższych.
Wystawę tworzą instalacje, które dają możliwość zabawy z dźwiękiem: najnowsza, wieloelementowa praca Pawła Janickiego TeToKi!, a także realizacje, które zaproszono do WRO – Którędy do dźwięku Izabeli Kościeszy i Jarka Kordaczuka oraz Mikifon grupy panGenerator. Oprócz dźwiękowego, ważny jest także sygnał wizualny poszczególnych prac – działając w skali między bielą a czernią, po raz kolejny odchodzimy od stereotypowych skojarzeń związanych z aktywnościami dla dzieci.
Wystawie towarzyszą działania warsztatowe, aplikacje muzyczne na urządzenia mobilne i wybór publikacji dotyczących dźwięku, jako inspiracje do dalszych własnych poszukiwań. Zaplanowano również specjalny program Niedzielnych Poranków we WRO.
Instalacje i artyści:
TeToKi! [Technology to the Kids!], Paweł Janicki, współpraca: Magdalena Kreis, 2018
Zupełnie nowy zbiór interaktywnych instalacji, pozwalających na zabawę wzorami i rytmami, dźwiękiem, muzyką, światłem i ruchem. Wszystkie prace w ramach TeToKi! posługują się prostymi sygnałami: monochromatycznym światłem lub syntetycznym dźwiękiem. Większość instalacji to reprodukcje i wariacje na temat istniejących dzieł medialnych lub ważnych technik wykorzystywanych (a nieraz stworzonych) przez artystów pracujących z mediami elektronicznymi. To także nawiązania do prac i sposobów kreacji twórców „analogowych”, którzy w swojej twórczości przewidzieli koncepcje i strategie istotne dla sztuki medialnej.
Którędy do dźwięku, Izabela Kościesza, Jarek Kordaczuk, 2017
Praca prezentowana premierowo na 21. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu w formie warsztatu tworzenia muzyki ruchem i gestem. Na wystawie we WRO przyjmie kształt instalacji pozwalającej poszukiwać dźwięków poprzez poruszanie się pomiędzy rozstawionymi na podłodze obiektami. Spacerowanie między nimi będzie wyzwalało coraz to nowe zdarzenia dźwiękowe. W tworzeniu muzycznych kompozycji będą pomocne mapy-partytury, wyznaczające trasy, podpowiadające którędy dotrzeć do dźwięku. Zobaczcie sami, jak wygląda rozbiegana orkiestra.
Mikifon, panGenerator, Piotr Barszczewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński i Jakub Koźniewski, 2015
Inspiracją do stworzenia tej interaktywnej kinetycznej rzeźby audiowizualnej stały się rozpoznawane przez wszystkich, okrągłe uszy Myszki Miki. Instalacja obraca się dookoła w ich poszukiwaniu dźwięków, a następnie sampluje je i przekształca w rytmiczne sekwencje, których brzmienie kształtowane jest przez publiczność, biorącą udział w interakcji. Praca powstała na zamówienie Disneya, a pierwszy raz można było ją oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (Muzeum dla Dzieci)
Sygnały. Interaktywny Plac Zabaw
Koncepcja i koordynacja: Magdalena Kreis
Wernisaż: 14 stycznia 2018 roku, godz. 12.00
Wystawa czynna do 29 kwietnia 2018 roku
Centrum Sztuki WRO / WRO Art Center