39. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się we Wrocławiu w dniach od 16 do 25 marca. Będzie jeszcze bardziej różnorodny, brawurowo łączący tradycję i awangardę – PPA to jedyny festiwal na świecie, poświęcony sztuce interpretacji piosenki.
Zaproszenie na tegoroczny Przegląd przyjęła Camille – paryska gwiazda „eksperymentalnego popu”. Na Dużej Scenie Teatru Muzycznego Capitol artystka zaśpiewa utwory z najnowszego albumu OUÏ – olśniewającą mozaikę folkowych piosenek, hymnów, ballad, kołysanek i wokaliz a capella.
Najbardziej oczekiwane koncerty festiwalu to oczywiście premierowe Finał i Gala. Koncert Galowy, poświęcony twórczości zmarłego w ubiegłym roku Wojciecha Młynarskiego, reżyseruje Agnieszka Glińska. Gala nosi tytuł jednej z jego piosenek: Miłe Panie i Panowie bardzo mili.
Koncert Finałowy reżyseruje w tym roku Ewa Kaim, aktorka Narodowego Teatru Starego i wykładowczyni krakowskiej AST. Pierwsza część koncertu to Finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki i emocje związane z wyborem laureatów przez jury, dziennikarzy i publiczność. W drugiej części, zatytułowanej CO TO ZA DOM!, złożonej z wierszy polskich poetów i piosenek Maanamu, Kultu, Rezerwatu, Siekiery, zobaczymy m.in. Katarzynę Nosowską, Krzysztofa Globisza i Jerzego Trelę.
Te dwa koncerty wskazują też na dwa wyraźne tropy w programie: jednym z nich jest nawiązanie do przeszłości i tradycji. Może to być powrót do korzeni, jak robi korsykański zespół A Filetta w tradycyjnych pieśniach z tamtych stron czy Adam Strug & Kwadrofonik z Requiem ludowym, przewrotna parafraza, jak w spektaklu Komuny Warszawa Cezary idzie na wojnę z pieśniami Moniuszki, pierwsza w historii PPA swingowa potańcówka w przedwojennym stylu (Jazzband Młynarski-Masecki i Natty Congeroo), czy wspomnienie Edith Piaf w sztuce Jeana Cocteau (Piękny nieczuły Teatru Polonia z Natalią Sikorą) – bliżej czy dalej, patrzymy za siebie i czerpiemy z dobrych tradycji pełnymi garściami.
Drugi trop to obecne w Koncercie Finałowym CO TO ZA DOM!, w spektaklu The Blind Poet Needcompany i we wszystkich niemal spektaklach Nurtu Off pytanie o nasz stosunek do inności. O kwestiach tożsamości, płci, religii, wiary, przyzwyczajeń, o strachu przed obcym, o tym, co określa nasze człowieczeństwo, opowiada się tu poetycko lub dosłownie, z punkową wściekłością lub lirycznym szeptem – ale doniosłość pytania pozostaje niezmienna.
Warto też zwrócić uwagę na premiery festiwalu: Flower Power w reż. Jerzego Bielunasa, najsłynniejsze hity epoki dzieci-kwiatów i wiersze Jacka Podsiadły z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, w gwiazdorskiej obsadzie, koncert Katarzyny Groniec z materiałem z nowej płyty Ach!, a wśród wydarzeń towarzyszących – na L.U.C-a i jego muzykę do filmu Good L.U.C.K.
Jak każe tradycja, na festiwalu zaśpiewa ubiegłoroczny laureat Złotego Tukana, Marcin Januszkiewicz (Osiecka po męsku).
W programie Przeglądu znajdzie się też AquaSonic: podwodny koncert i olśniewające widowisko. Zanurzeni w akwariach artyści śpiewają i grają na specjalnie spreparowanych instrumentach. To kolejny krok poza granicę klasycznej interpretacji piosenki, wyprawa po dziecięce zdumienie i zachwyt.
Mocnym uzupełnieniem programu PPA są codzienne koncerty w Klubie Festiwalowym, w który zamienia się podziemna Scena Restauracja. Zagrają tu m.in. Variété, Drekoty, Gang Śródmieście, Czerwone Świnie, Formacja Chłopięca Legitymacje.
39. Przegląd Piosenki Aktorskiej
Od 16 do 25 marca 2018 roku
Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu