Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na wykład Wojciecha Siwaka towarzyszący wystawie Globalna kontrola i cenzura pt. Wolność i kontrola, prywatne i publiczne a tożsamość i biografia w kulturze cyfrowej.
Tożsamość jednostki można opisywać w kategoriach jej biografii. Tworzenie biografii czy autobiografii zależy od naszej pamięci, pamięci rozumianej jako rezerwuar doświadczeń, przeżyć, wspomnień. Czy media społecznościowe i technologie informacyjno-komunikacyjne sprzyjają temu procesowi? Czy wspierają konstrukcję tożsamości, dając możliwość natychmiastowego tworzenia i udostępniania biografii?
Zdecydowana większość opisywania życia w sieci odbywa się w blogach i serwisach, które są, dosłownie, bazami danych. Kiedy ludzie piszą blog, przesyłają zdjęcia i filmy w wirtualnych galeriach czy YouTube lub wprowadzają treści do swych profili społecznościowych, de facto wypełniają bazy danych, a więc zasadniczo tworzą historie swojego życia w formacie bazy danych.
Na podstawie tych danych przedstawiane są nam konkretne wybory i podejmowane są konkretne dotyczące nas decyzje. Ale dla autorów i artystów działających w nowych mediach, dane i bazy danych są również ważne, ponieważ są one fundamentalne dla funkcjonowania komputerów i są często substancją i logiką, a czasami wyraźną treścią prac tworzonych komputerowo.
Tak jak użytkownicy sieci i mediów społecznościowych produkują i łączą treści by przedstawiać siebie, tak treści, które generują i dane, które produkują, są wydobywane i agregowane, by reprezentować użytkowników. Innymi słowy, użytkownicy są „tworzeni przez używanie”. Akt generowania danych może być postrzegany jako nierozerwalnie związany z byciem generowanym jako dane. Podobnie, akt produkowania treści jest nieodłączny od bycia produkowanym jako treść.
Jakie są zatem, w dobie cyfrowej kultury, gdy jesteśmy monitorowani, opisywani i przetwarzani jako dane, relacje między wolnością a kontrolą, prywatnym a publicznym, naszą biografią i tożsamością którą świadomie tworzymy i tą, która wytwarzana jest „mimo nas”, przez algorytmy budujące nasz cyfrowy wizerunek, tożsamość i biografię w oparciu o pozostawione przez nas czy zdobyte o nas dane? Przyjrzymy się temu z perspektywy wybranych artystów i nas, zwykłych użytkowników.
Wojciech Siwak. Wolność i kontrola, prywatne i publiczne a tożsamość i biografia w kulturze cyfrowej
27 lutego 2018 roku, godz. 18.00
Galeria Arsenał w Białymstoku