W ramach cyklu Przywrócone arcydzieła odbędzie się specjalna projekcja filmu Jerzego Skolimowskiego Bariera. Łukasz Maciejewski zaprosił na nią odtwórcę głównej roli Jana Nowickiego.
Główny bohater (Jan Nowicki) nie chce zaakceptować społecznych ograniczeń związanych z jego pochodzeniem i brakiem pieniędzy. Pragnie za wszelką cenę osiągnąć wymarzony standard życia i na przekór wszystkim osiągnąć swój cel. Rzuca studia i z walizką w ręku wyrusza w Polskę w poszukiwaniu szczęścia. Spełnieniem jego marzeń będzie willa na przedmieściu i dobry samochód w garażu, a sposobem, żeby to osiągnąć – małżeństwo z bogatą kobietą. Mężczyzna dąży do kariery i stabilizacji, nawet za cenę własnych ideałów. Zaczyna zmieniać swoje przekonania, kiedy spotyka na drodze dziewczynę o skrajnie odmiennych poglądach. Młoda tramwajarka (Joanna Szczerbic) uparcie dąży do wytyczonych celów, idzie pod prąd i nie ulega pokusie łatwego awansu. To spotkanie poruszy mężczyznę do głębi i sprawi, że zrewiduje on swoje poglądy na życie.
Bariera to trzeci po Rysopisie i Walkowerze film Jerzego Sklimowskiego, reżysera o międzynarodowej sławie i uznaniu. Sam twórca mówił o Barierze: „coś z baśni i coś z dramatu”, polscy krytycy zaś pisali o przełomie w kształtowaniu filmowego języka. Poetycki, obfitujący w symbole i metafory film, z hipnotyczną muzyką Krzysztofa Komedy, mimo, że otrzymał nagrodę Syrenki Warszawskiej (przyznawaną przez koło krytyków), nie uzyskał akceptacji Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Z tego powodu Syrenka nigdy nie została twórcy wręczona. Na świecie Bariera została przyjęta bardzo dobrze. Zdobyła Grand Prix na Festiwalu Filmów Autorskich w Bergamo i specjalną nagrodę jury na MFF w Valladolid. Rok później Skolimowski zrealizował jeden z najważniejszych w swojej karierze filmów Ręce do góry, który w Polsce został zatrzymany przez władzę i do dystrybucji wszedł dopiero w 1981 roku. Zarówno w Barierze, jak i w Ręce do góry zagrała Joanna Szczerbic, żona Skolimowskiego.
Projekcja filmu Jerzego Skolimowskiego Bariera
Rozmowa Łukasza Maciejewskiego z Janem Nowickim
28 lutego 2018 roku, godz.19.00
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie