Spojrzenie za siebie to obowiązek każdego, kto pragnie kształtować przyszłość. Wyrazem takiego podejścia jest znak nieskończoności symbolizujący między innymi wieczne odradzanie się idei oraz łączność tradycji z innowacją. 5 marca 2018 rozpoczęła się dziewiąta edycja konkursu dla projektantów – Mazda Design 2018, tym razem pod hasłem reVISION. Pula nagród w konkursie wynosi 35 tysięcy złotych, a termin nadsyłania zgłoszeń mija 1 maja.
Tegoroczna, dziewiąta edycja konkursu projektowego Mazda Design 2018 organizowana jest pod hasłem reVISION. To rewizja sposobu myślenia o współczesnym designie – poszukiwanie nowych znaczeń, czerpanie z odczytywanej na nowo tradycji, łączenie historycznych i nowatorskich metod tworzenia. Dlatego graficznym znakiem konkursu (stworzonym przez Pawła Miszewskiego) jest symbol nieskończoności namalowany jednym autorskim gestem, oznaczający ciągłość, powtarzalność, odradzanie się idei, innowacyjność czerpiącą z tradycji.
reVISION to również powrót do niektórych elementów tradycyjnych technik produkcji oraz ich połączenie z nowoczesnymi technologiami, czyli praktyki, według których pracują projektanci Mazdy. Bardzo często wprost nawiązują do historii japońskich mistrzów rzemiosła – Takumi i konkretnych rozwiązań czerpanych z rękodzieła, obróbki drewna, metalurgii, a także kaligrafii czy tradycyjnej sztuki pracy z papierem – origami.
Specyficzna elegancja, jaką pragnie tworzyć i wyrażać Mazda, zakorzeniona jest w tradycjach klasycznej japońskiej estetyki. Jej istotą jest piękno delikatne i powściągliwe, lecz zarazem bogate i bujne. Ważną jego cechą jest staranna eliminacja wszystkiego, co zbędne – tak długo, aż pozostanie tylko to, co naprawdę konieczne. Dzięki temu doznaje się poczucia obfitości, choć jego źródłem są elementy, które wydają się zadziwiająco proste, zaprojektowane bez komplikacji – mówi o inspiracjach dla uczestników konkursu Ikuo Maeda – Dyrektor Zarządzający działu Projektowania i Stylistyki Marki, Mazda Motor Corporation – (…) Mazda stara się kształtować obiekty piękne, wyrafinowane i jednocześnie dające poczucie ciepła, wygodnej i intymnej przestrzeni, dzięki której ludzie mogą rzeczywiście odczuwać swoją jedność z pojazdem. Dużo uwagi poświęcamy relacji, jaka w kulturze japońskiej wiąże ludzi z narzędziami, którymi się posługują.
Kategoria: Człowiek
Jednym z wyzwań współczesności, w związku z rozwojem metropolii, staje się sposób wygodnego przemieszczania się w przestrzeni miejskiej. Rola człowieka w tym procesie jest sukcesywnie umniejszana – technologia wyklucza nas z udziału w podróży, odbiera nam przyjemność z bycia mobilnym. Zadanie w kategorii Człowiek to rewizja relacji człowiek – pojazd, polega na stworzeniu projektu osobistego środka transportu (MJO – Mobilnej Jednostki Osobistej) przeznaczonego do samodzielnego poruszania się po mieście. Obiekt może być napędzany siłą mięśni, energią odnawialną albo innego rodzaju napędem. Projekt pojazdu powinien nawiązywać do zasad stylistyki KODO, a jego konstrukcja stanowić połącznie naturalnych i nowoczesnych materiałów. Punktem wyjścia – tak jak we wszystkich projektach Mazdy – ma być człowiek, jego ciało, potrzeby, sposób odczuwania przyjemności i doznawania piękna.
Kategoria: Przestrzeń
Celem zadania w tej kategorii jest nowa interpretacja estetyki tradycyjnego garażu oraz jego funkcjonowania w przestrzeni miejskiej. Współcześnie architekci poszukują nowych rozwiązań przestrzennych, takich, które pozwolą połączyć nowoczesną ergonomię użytkowania (wynikającą m.in. z ogromnego zagęszczenia miast) z ekologią i zastosowaniem nowych, oryginalnych rozwiązań estetycznych. Zadanie polega na zaprojektowaniu garażu (jego zewnętrznej bryły), który będzie stanowił idealne dopełnienie modelu koncepcyjnego – Mazda VISION COUPE. To samochód jednocześnie futurystyczny i bardzo klasyczny w swoim kształcie. Projekt garażu ma zaakcentować nowoczesność tego modelu, jego minimalistyczne piękno, wyrafinowaną prostotę, niezwykłą grę świateł na karoserii oraz pokazać jego funkcjonowanie w otaczającej przestrzeni.
Kategoria: Znak
Paradoksalnie jednym ze skutków intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii oraz masowości produkcji stało się poszukiwanie tego, co indywidualne i wyjątkowe – przedmiotów, na których twórcy odcisnęli swoje autorskie piętno. Efektem tego trendu jest wzrastająca popularność tradycyjnych technik przemysłowych i rękodzielniczych, które zyskują często nowy charakter i łączone są z nowymi technologiami. Osiągnięcia techniki nie zastępują pracy ludzkich rąk, lecz ją wzbogacają. Zadanie w tej kategorii polega na zaprojektowaniu uniwersalnego znaku promocyjnego (logotypu) lub plakatu promującego ideę: „przedmiotu wykonanego ręcznie” (hand made) lub „w znaczącym stopniu z wykorzystaniem pracy rąk” (hand touch). Znak powinien być graficzną formą „certyfikatu”, który w jednoznaczny sposób będzie oznaczał i promował przedmioty o autorskim charakterze, wykonane ręcznie lub w znaczącym stopniu ręcznie, a plakat – nawiązywać do idei odradzania się rzemiosła i tradycyjnych technik przemysłowych, czytelnie i oryginalnie promować wartość jaką jest współczesne rękodzieło.
Nadesłane zgłoszenia oceni jury w składzie: Kevin Rice – dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy, jedna z najbardziej uznanych polskich projektantek – Maja Ganszyniec, Anna Grużewska – redaktor naczelna magazynu „Czas na Wnętrze”, zwycięzca międzynarodowych konkursów architektonicznych – Maciej Jakub Zawadzki, znany grafik, wielokrotnie nagradzany za identyfikację wizualną – Edgar Bąk.
Ogłoszenie wyników nastąpi 19 maja na specjalnej pokonkursowej wystawie podczas Łódź Design Festival.
Konkurs Mazda Design – reVISION
Początek: 5 marca 2018 roku
Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 maja 2018 roku
Ogłoszenie wyników: 19 maja 2018 roku
Organizator: Mazda Motor Corporation