Tradycja zwierzynieckiego odpustu Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to w drugi dzień Świąt Wielkanocnych mieszkańcy Krakowa szli w religijnej procesji do wsi Zwierzyniec. Tam odbywał się odpust, a główną atrakcją były kramy z wymyślnymi zabawkami. Obecnie emausowe uroczystości różnią się znacznie od tych sprzed lat. Jak wyglądały one dawniej? Jakie zabawki można było nabyć na kiermaszu? Dlaczego na straganach można było kupić figurki Żydów? Jak skonstruować drzewko życia? Tego wszystkiego można dowiedzieć się w Poniedziałek Wielkanocny w Domu Zwierzynieckim.
W ten świąteczny dzień odbędą się tu po raz kolejny warsztaty dla dzieci, podczas których można będzie własnoręcznie wykonać zabawki odpustowe. Dorośli natomiast będą mogli przypomnieć sobie Emaus sprzed lat, zobaczyć film dokumentalny Krakowskie tradycje: Emaus na Zwierzyńcu, zwiedzić wystawę plenerową poświęconą tradycjom emausowym i wystawę czasową Prawie wszystko o Zwierzyńcu, a także zakupić wiele ciekawych książek w promocyjnej cenie w muzealnym sklepiku.
Organizatorzy zapraszają również do udziału w piątym, dorocznym konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe, który zostanie rozstrzygnięty w Poniedziałek Wielkanocny.
W programie (2 kwietnia):
9.00–17.00 – zwiedzanie wystawy Prawie wszystko o Zwierzyńcu
- wystawa konkursowych drzewek emausowych i plebiscyt o nagrodę publiczności
- wystawa drzewek emausowych wystawionych na aukcji
11.00–15.00 – warsztaty dla dzieci Dawne zabawki emausowe
12.00 – ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejsze drzewko emausowe
V Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe
Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach dorocznego kiermaszu odpustowego odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych.
Drzewko życia składało się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonej na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta miała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi. Tradycja wykonywania tej ozdoby sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Pamięć o tej nieco już zapomnianej zabawce powraca obecnie dzięki corocznemu konkursowi organizowanemu przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Domu Zwierzynieckim.
W tym roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa już po raz piąty zaprasza do wzięcia udziału w Konkursie na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe. Wykonane dowolną techniką i z dowolnych materiałów drzewka życia nawiązujące formą do tradycyjnych wzorów tych zabawek można przynosić na skwer przed klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu (ul. Kościuszki 88) w sobotę 24 marca w godzinach od 11.00 do 12.00. Tam zostaną one zarejestrowane. W samo południe wspólnie z autorami prac przeniesiemy je do Domu Zwierzynieckiego przy ulicy Królowej Jadwigi 41, gdzie jury wybierze najpiękniejsze z nich. Nagrody i wyróżnienia zostaną przyznane w trzech kategorii wiekowych: dzieci (do 12 lat), młodzież (12–18 lat) oraz dorośli (powyżej 18 lat). Komisja konkursowa szczególną uwagę zwracać będzie na pomysłowość, estetykę i staranność wykonania drzewek. Każda osoba, która odwiedzi Dom Zwierzyniecki w Poniedziałek Wielkanocny będzie mogła ponadto zagłosować na wybrane drzewko z każdej kategorii. Zwycięzcy tego głosowania otrzymają specjalną Nagrodę Publiczności.
Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi podczas Przystanku Emaus w Domu Zwierzynieckim w Poniedziałek Wielkanocny 2 kwietnia 2018 roku o godzinie 12.00. Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać w Domu Zwierzynieckim,.
Aukcja Drzewka
Przy okazji tegorocznego Przystanku Emaus organizatorzy zapraszają do udziału w pierwszej charytatywnej aukcji drzewek emausowych. Całość wylicytowanej kwoty przeznaczona zostanie na potrzeby Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej prowadzonego przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, z którego przybył do muzeum mieszkający obecnie w Domu Zwierzynieckim kot Włodek.
Na aukcji będzie można wylicytować drzewko emausowe autorstwa Anny Kowalskiej, za które jury w ubiegłym roku przyznało 1 nagrodę w kategorii wiekowej „dorośli”. Aukcja prowadzona będzie za pośrednictwem strony internetowej krakowskiego schroniska. Drzewko wystawione na aukcji będzie można zobaczyć podczas Przystanku Emaus 2 kwietnia w Domu Zwierzynieckim. Aukcja będzie trwała od 24 marca do 7 kwietnia.
Przystanek Emaus 2018
2 kwietnia 2018 roku
Dom Zwierzyniecki w Krakowie