Międzynarodowy Ośrodek Wymiany Artystycznej (MOWA) w Sieciechowicach zostanie otwarty w 2018 roku. Fundacja Arte Novum pragnie stworzyć miejsce, które będzie polskim centrum wymiany myśli, doświadczeń i idei związanych z różnymi dyscyplinami sztuki i nauki.
Dawny dwór polski był nie tylko miejscem zamieszkania szlacheckiego rodu, ale także promieniującym ośrodkiem kultury i sztuki, małym mikroświatem. Podczas rozbiorów i okupacji zarówno hitlerowskiej jak i komunistycznej zespoły dworskie celowo niszczono, widząc w nich niebezpieczne zalążki oporu i rozwoju polskiej, niezależnej myśli. Szczególnie okrutny był okres powojenny. Z piętnastu tysięcy dworów, które przetrwały zabory i działania zbrojne drugiej wojny światowej, okres Polski Ludowej przeżyło jedynie dwa tysiące. Fundacja Arte Novum w ramach statutowej działalności non-profit postanowiła stworzyć nowy program rewitalizacji jednego z takich unikalnych miejsc. Mowa o zespole dworsko-pałacowym w Sieciechowicach.
Stworzony przez Fundację program ma nie tylko uratować bezcenny zabytek, ale tchnąć w niego i okoliczną ziemię nową energię zamieniając zabudowania dworskie w Międzynarodowy Ośrodek Wymiany Artystycznej.
Starannie wybrani artyści z różnych stron świata będą zapraszani do uczestnictwa w programie, by podczas rezydencji w Sieciechowicach nie tylko tworzyć własne dzieła, eksponowane później w galeriach Ośrodka, ale także prowadzić warsztaty dla lokalnej społeczności dzieląc się doświadczeniem i wiedzą. Proces ten ma doprowadzić do powstania nowej jakości, świadomości nie tylko miejsca jako takiego, ale tworzenia nowej kreatywnej energii, inspiracji dla twórców i odbiorców, która doprowadzi do wzbogacania kultury, sztuki tworzenia, będąc wspaniałą rewitalizacją genius locci samego miejsca.
Fundacja Arte Novum zamierza wspierać artystów różnych dziedzin zarówno klasycznych malarzy, rzeźbiarzy, fotografików, kompozytorów jak i związanych z rozwojem sztuk audiowizualnych kompozycji 3d czy innymi nowo powstałymi dziedzinami sztuki. Podobnie jak sztuka współczesna, która nie boi się eksperymentu i nowych perspektyw Fundacja nie zamyka się na propozycje starannie dobierając program tak, by osoby przebywające w ośrodku jednocześnie mogły czerpać także z własnego doświadczenia w sposób komplementarny.
Fundacja planuje wspierać swoje działania poprzez współdziałanie z innym organizacjami pożytku publicznego, które realizują podobne cele statutowe, a także z galeriami, muzeami oraz ośrodkami kultury. Dołączy do grona najważniejszych ośrodków wymiany artystycznej już istniejących na zachodzie takich jak: Residency Unlimited, Triangle, The Charles H. Revson Foundation (Nowy Jork), Artport and Artis (Tel Aviv), Les Recollets, Cite des Arts (Paryż), LIA at The Spinnerei (Lipsk).
Projekt odbudowanego dworu ma być nawiązaniem do dawnej bryły dworu szlacheckiego stojącego tu od XVI wieku. Nowoczesna forma związana jest z funkcjami jakie ma pełnić dwór przeznaczony na Międzynarodowy Ośrodek Wymiany Artystycznej (MOWA) oraz siedzibę Fundacji Arte Novum. Projekt zaakceptowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest w trakcie realizacji.
Międzynarodowy Ośrodek Wymiany Artystycznej (MOWA)
Projekt: Idziak-Sępkowscy Architekci
Przewidywany termin zakończenia budowy: 2018 rok
Sieciechowice