Kolejna edycja Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT odbędzie się między 25 maja a 1 czerwca 2018 roku. Zgodnie z półwieczną tradycją sednem Festiwalu będzie nurt konkursowy, w którym widzowie zobaczą co najmniej 12 spektakli.
W programie 53. edycji Przeglądu znajdą się realizacje teatrów z Polski, Wielkiej Brytanii, Izraela, Hiszpanii oraz Ukrainy. Główną Nagrodę – Grand Prix − w dwustopniowym głosowaniu przyznają widzowie, kolejnych zwycięzców wskaże profesjonalne jury. Obok konkursu w programie znajdzie się kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących, m.in. parada pod hasłem Miasto to Teatr, spektakl finałowy, wystawy, dyskusje, koncerty oraz kolejne, już pozakonkursowe, przedstawienia. W rytm głównego nurtu festiwalu wkomponowany będzie OFF KONTRAPUNKT, czyli prezentacja teatrów niezależnych, która po raz pierwszy przybierze konkursową formułę – przyznawane będą nagrody publiczności oraz powołane zostanie jury. Układ programu pozwoli widzom posiadającym bilety na spektakle nurtu konkursowego obejrzeć znakomitą część propozycji OFF KONTRAPUNKTU. Pierwsza festiwalowa noc będzie już po raz dziewiąty Szczecińską Nocą Teatrów. Po zapadnięciu zmroku zaprezentują się niemal wszystkie szczecińskie sceny – repertuarowe oraz niezależne. Trwają ostanie prace nad programem jedenastej edycji tzw. Dnia Berlińskiego, czyli jednodniowej „wyprowadzki” festiwalu do stolicy Niemiec i rekonesansu sztuki teatralnej sąsiadów.
Dwie pierwsze produkcje, które zostały zakwalifikowane do nurtu konkursowego festiwalu to: spektakl Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu Sieniewicz Superstar w reżyserii Anety Groszyńskiej oraz produkcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach Spójrz na mnie w reżyserii Adama Ziajskiego.
Z okazji stulecia odzyskania niepodległości twórcy zwycięskiego spektaklu ubiegłorocznej edycji KONTRAPUNKTU (Grand Prix oraz Nagroda im. Kazimierza Krzanowskiego) – Zapolska Superstar − zapraszają na sequel: tym razem na opowieść o Henryku Sienkiewiczu, autorze popularnym i bardzo nieznanym. Jeśli uznać Sienkiewicza za patrona narodu, ten spektakl będzie teatralną biografią XX wieku. I zarazem wycieczką w Polskę AD 2018, świętującą właśnie stulecie niepodległości. Jakie pomniki wybudujemy przy tej okazji? I czy Sienkiewicz ma z tym ciągle coś wspólnego? Twórcy spektaklu kontynuują przewrotne badania nad białymi plamami polskiej kultury. Czy jest możliwa historia poza Sienkiewiczem? Historia, z której nadal bylibyśmy dumni?
Drugi ze spektakli, Spójrz na mnie, przygotowany w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, można przewrotnie uznać za „efekt KONTRAPUNKTU”. Robert Talarczyk, dyrektor katowickiego teatru, w ubiegłym roku był członkiem jury szczecińskiego festiwalu. To właśnie tu poznał teatralny język Adama Ziajskiego i… zaprosił go do współpracy w swoim teatrze. Co ciekawe, to debiut reżysera na scenie teatru repertuarowego. Swój spektakl postanowił zadedykować doświadczeniu niewidzenia. Przez kilka miesięcy przeprowadzał wywiady z osobami niedowidzącymi, ociemniałymi i niewidomymi. Spośród nich wybrał bohaterów spektaklu, reportażu teatralnego, którzy wystąpili na scenie obok aktorów Teatru Śląskiego. Wspólnie przedstawiają na scenie świat, którego nie da się zobaczyć. Zadają pytanie: jak żyje się w świecie, który zna się tylko ze słyszenia? Wystarczy spróbować choć przez godzinę funkcjonować z zamkniętymi oczami, by zrozumieć, że wszystko „wygląda” inaczej. Tworzymy świat, w którym widzenie jest formą uprzywilejowania. Dlatego bycie niewidomym oznacza jednocześnie bycie niewidzialnym?
53. Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT
Od 25 maja do 1 czerwca
Szczecin