W czerwcu w Teatrze Powszechnym w Łodzi w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zaprezentowane zostaną kolejne spektakle.
Po ostatniej marcowej prezentacji w ramach Festiwalu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki naboru wniosków o granty. Teatr Powszechny w Łodzi na organizację Festiwalu otrzymał 300 000 zł, czyli drugie najwyższe w kraju dofinansowanie w kategorii Teatr.
1 czerwca o godz. 19.15 na Małej Scenie Powszechnego widzowie obejrzą spektakl Henrietta Lacks w reżyserii Anny Smolar. Koprodukcja Nowego Teatru w Warszawie i Centrum Nauki Kopernik opowiada historię czarnoskórej, nieuleczalnie chorej kobiety, od której w latach 50. do celu eksperymentów medycznych pobrano komórki rakowe. Tytułowa bohaterka osierociła piątkę dzieci, które nie otrzymały od nikogo żadnej pomocy po śmierci matki. Czy możliwy byłby postęp w medycynie, gdyby nie zawłaszczanie czyichś komórek? Czy lekarze mają do tego prawo? Czy my jako społeczeństwo mamy do tego prawo? Jak spojrzeć na te kwestie w kontekście moralnym?
10 czerwca o godz. 15.00 na Dużej Scenie zaprezentowane zostanie Piekło-niebo w reżyserii Jakuba Krofty z Wrocławskiego Teatru Lalek. Akcja spektaklu rozgrywa się między ziemią, niebem i piekłem. Główna bohaterka, mama siedmioletniego Tadzia – miłośnikom muzyki klubowej znana jako DJ Daje Radę – trafia do nieba. Szybko jednak uznaje, że jej czas jeszcze się nie skończył i że za wszelką cenę musi wrócić na ziemię do swojego synka. W trakcie ucieczki z zaświatów poznaje diabła, który chciałby zostać człowiekiem, archanioła, który kiedyś był człowiekiem, oraz własnego tatę, który jest tylko połową człowieka.
XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych dla dzieci i młodzieży
Start: czerwiec 2018 roku
Teatr Powszechny w Łodzi