Premiera Pani Furii, sztuki Grażyny Plebanek nagrodzonej na II Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU, odbędzie się 19 maja we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Sztukę reżyseruje Krzysztof Czeczot.
Pisząc powieść o narodzinach przemocy czułam luksus antropologa z początków XX wieku – wydawało mi się, że biorę na warsztat temat odległy. Kiedy w 2015 pisałam adaptację teatralną powieści, wciąż nie miałam wrażenia, że wywołuję wilka z lasu.
A dziś mam. Ugrupowanie o charakterze faszystowskim ONR dostało błogosławieństwo polskiego kościoła, bo jak inaczej tłumaczyć jej obecność na Jasnej Górze? Nacjonaliści zebrali się też w Stoczni Gdańskiej, symbolu polskiej „Solidarności”.
To dzięki stoczniowcom i oporowi Polaków wobec komunistów jesteśmy dziś wolni. Mojej wolności używam do pisania, podróżowania, poznawania ludzi, mówienia im, czym jest Polska. ONR używa swojej wolności do rehabilitowania symboli faszystowskich i nawoływania do obrony przed wrogiem.
Kim jest ten wróg? Czy to mój brukselski sąsiad, który nie urodził się Polakiem? Czarnoskóra Alia, policjantka, bohaterka mojej sztuki? Jej ojciec, gawędziarz z Kinszasy?
Przemoc tkwi w nas, drapieżcach. Jesteśmy paskudnym gatunkiem. Wyniszczamy nasz dom – planetę, na której żyjemy. Wygryzamy się, napuszczani jedni na drugich. „Czyścić kraj z obcych – rękami obcych” – to dewiza manipulanta z Pani Furii, który tworzy specjalną komórkę do rozprawiania się z „obcymi”. To się dzieje dziś i u nas, w Polsce.
Mieliśmy królów szwedzkich, francuskich, austriackich, niemieckich; królowe z Czech, Węgier, Brandenburgii, Rosji. To nie najnowsza moda multikulti, tylko nasze narodowe dziedzictwo.
W Polsce zawsze sąsiadowali ze sobą Żydzi, Czesi, Niemcy, Tatarzy, Łemkowie, Rosjanie, Ukraińcy, Kaszubi, Ślązacy, Węgrzy i inni. A dziś ich potomkowie chcą czyścić kraj z obcych. Czy zaczną od siebie? Kim jest „obcy”?
Tekst: Grażyna Plebanek
Realizatorzy:
- Reżyseria: Krzysztof Czeczot
- Dramaturgia: Jadwiga Juczkowicz
- Reżyseria światła: Jakub Lech
- Projekcje wideo: Jakub Lech, Okime Emiko
- Kostiumy i scenografia: Dawid Zalesky
- Muzyka: Maciej Zych
- Asystent reżysera: Michał Szwed
- Inspicjentka: Justyna Bartman-Jaskuła
- Produkcja dźwięku: Osorno Krzysztof Czeczot
- Koordynacja kaskaderów: Tomasz Maziarz
Występują:
- Eddy – Wiesław Cichy
- Alia – Dominika Kimaty (gościnnie)
- Instruktor – Tadeusz Ratuszniak
- Mariusz – Krzysztof Zych
- Laura – Jolanta Solarz-Szwed
- Pascale – Przemysław Kozłowski
- Mohamed – Michał Szwed
- Brat Alii – Karol Iwański (gościnnie)
- Anielka – Katarzyna Pilichowska (gościnnie)
- Matka Anielki – Elżbieta Golińska
- Kaznodzieja – Marcin Łuczak
- Minister – Maciej Tomaszewski
- Dziennikarz – Maciej Kowalczyk
- Alpha – Tomasz Zieliński (gościnnie)
- Dorian – Michał Szwed
- Rycerz I – Marcin Łuczak
- Rycerz II – Maciej Kowalczyk
- Rycerz III – Michał Szwed
Grażyna Plebanek, Pani Furia
Premiera: 19 maja 2018 roku, godz. 19.15
Wrocławski Teatr Współczesny