Tegoroczna edycja Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia rozpocznie się w Lublinie od 28 czerwca. Wystąpią m.in. najciekawsi artyści ze wschodnich rynków muzycznych oraz odbędą się spotkania literackie, wystawy i seanse filmowe.
Wśród gwiazd tegorocznej edycji festiwalu znajduje się jeden z najwybitniejszych prekursorów funku – George’a Clintona, który zagra wraz z ponad dwudziestoosobową orkiestrą Parliament Funkadelic. Członek Rock & Roll Hall of Fame, klawiszowiec, wokalista, autor tekstów, producent muzyczny zagra w Lublinie w piątek 29 czerwca.
Na przełomie czerwca i lipca wystąpią także pionierzy nurtu digital hardcore, kultowe Atari Teenage Riot. Ich koncerty to mocne elektroniczne brzmienie, punkowy przekaz i spektakularne wizualizacje. Podobnie jak George Clinton, pochodząca z Berlina formacja przyjedzie do Lublina na jedyny polski koncert.
Niezwykłym przeżyciem będzie też bez wątpienia koncert Saula Williamsa – czołowego artysty współczesnej sceny nowojorskiej, poety, muzyka, rapera, pisarza i aktora w jednej osobie. W Lublinie zabrzmi jego solowy występ i będzie to z pewnością jeden z kluczowych momentów tegorocznych Innych Brzmień.
Każdego roku częścią festiwalu jest prezentacja wytwórni płytowej, wyróżniającej się na światowym rynku muzycznym. W tym roku wybór padł na Glitterbeat Records – jeden z najprężniej działających labeli, specjalizujących się w brzmieniach afrykańskich, arabskich oraz w muzyce nowoczesnej. Takie brzmienia zaprezentują cztery zespoły. Usłyszymy mocny przekaz od Chrisa Eckmana, Murata Ertela i Hugo Race’a z Dirtmusic, żywiołowy skład Baba Zula, pustynny trans w wykonaniu Ifriqiyya Électrique oraz elektroniczny beat połączony z północnoafrykańskim folkiem w wykonaniu Ammar 808.
Po wielu latach nieobecności, w Lublinie wystąpi też Lech Janerka, czyli jedna z ikon, a jednocześnie jedna z najbardziej zagadkowych i oryginalnych postaci polskiej sceny muzycznej. Ważnym wydarzeniem Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia będzie także premierowy występ duńsko-polskiego kolektywu Afenginn & Bastarda, czyli muzyczne spotkanie pochodzącej z Kopenhagi grupy Afenginn oraz związanego z oficyną Lado ABC warszawskiego trio Bastarda. Ten drugi skład wystąpi w Lublinie dwukrotnie, ponieważ ostatniego dnia festiwalu zaprezentuje na żywo autorską ścieżkę dźwiękową do filmu Ziemia Aleksandra Dowżenki.
Listę polskich artystów zamyka nowy zespół tytanów trójmiejskiej alternatywy, czyli transowe Rito, zbudowane w dużej mierze na rytmie, pierwotnej energii i sile witalnej oraz szalona, przebojowa elektronika duetu Wczasy.
Ciekawą propozycję dla poszukiwaczy innych brzmień stanowić będzie bez wątpienia szalona grupa pod wodzą Igora Krutogolova, grająca pod sporo mówiącą nazwą Igor Krutogolov’s Toy Orchestra.
Nie zabraknie także przedstawicieli młodego pokolenia twórców zza wschodniej granicy. W tym roku wschodnią prezentację otworzą dwie grupy z Ukrainy – grający mocny, wyrazisty stoner rock Sinoptik oraz łączący hip-hop, elektronikę i muzykę klubową OY Sound System. Całości ukraińskiej prezentacji dopełni Alinda, która w swojej muzyce łączy w spójną, przemyślaną całość post rock, elementy metalu, prog rock, a nawet ambient i elektronikę. Białoruś na tegorocznych Innych Brzmieniach reprezentować będzie natomiast grupa Super Besse, podbijająca w ostatnim czasie zachodnie rynki muzyczne.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu, który odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, świętowanego w Lublinie pod hasłem Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność, organizatorzy zaprezentują specjalny program muzyczny złożony z protest songów, czyli pieśni buntu charakterystycznych dla różnych epok i przełomów w dziejach świata. Z tematem zmierzy się powołana specjalnie na Inne Brzmienia Follow The Rabbit Orchestra, czyli autorska orkiestra pod wodzą Oli Rzepki (Drekoty), złożona z muzyków takich składów jak 100nka i Graal oraz z udziałem Gaby Kulki, Natalii Pikuły i Marsiji Loco.
Festiwal obfituje też w premierowe koncerty i wydarzenia, a kolejnym z nich jest misterium taneczno-muzyczne And we are opening the gates. Produkcją dowodzi Raphael Rogiński – wybitny gitarzysta i kompozytor. Do tego międzynarodowego projektu artysta zaprosił dwie tancerki – Helenę Ganjalyan z Armenii i Talye Balikcioglu z Turcji oraz znanego m.in. z zespołu Nagrobki Adama Witkowskiego. W koncercie-spektaklu wspólnie eksplorować będą wątki równości międzyludzkiej, problemu uchodźstwa i migracji oraz przynależności społecznej, etnicznej i kulturowej.
Ważnym elementem programu Innych Brzmień, podobnie jak w latach ubiegłych, jest cykl Music IN, czyli prezentacja artystów lubelskiej sceny muzycznej. W tym roku pokażemy dwa dobrze znane, mające w Lublinie swoją widownię zespoły – Naczynia oraz Plug & Play. Do tego awangardowy duet Pasożyty oraz We Are Polarized – nowa formacja na miejskiej mapie, reprezentująca nurt black art wave. Wydarzeniem będzie też koncert blisko dziesięcioosobowej grupy Mikroelementy, złożonej ze znanych lubelskich muzyków, w tym m.in. Jerzego Słomy Słomińskiego, Karola Kolora Gadzało czy członków grupy Sekta Denta.
Nie zabraknie także spotkań z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Partnerstwa Wschodniego. Więcej o Festiwalu Inne Brzmienia można przeczytać na stronie internetowej organizatora.
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia
Od 28 czerwca do 1 lipca 2018 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie