Głównym zamysłem projektu budynku było stworzenie miejsca otwartego dla każdego, w tym dostępnego dla osób niepełnosprawnych i starszych, funkcjonalnego, komfortowego i nowoczesnego.
Tradycyjna działalność archiwum została wsparta nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. W obiekcie zastosowano system BMS do zarządzania budynkiem, który daje m.in. możliwość sterowania wentylacją, klimatyzacją, elektryką, oświetleniem, a także pozwala na bieżące kontrolowanie temperatury i wilgotności. Pomieszczenia do przechowywania cennych materiałów archiwalnych są ponadto zabezpieczone na wypadek pożaru, zalania bądź włamania. W nowej siedzibie Archiwum znajdują się również najnowszej generacji instalacje niskoprądowe, a także podziemny zbiornik retencyjny do magazynowania wody deszczowej, co pozwoli na podlewanie ogrodu przy budynku w okresie suszy. Wszystkie te czynniki pozwalają nie tylko zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania wartościowego zasobu archiwalnego, ale też jest to miejsce przyjazne środowisku i nieobciążone wysokimi kosztami użytkowania.
Bryła obiektu, podzielona na trzy części, posiada oryginalną konstrukcję. Szczególną uwagę w jej designie przykuwa frontowa elewacja – rotunda, ozdobiona perforowanymi, miedzianymi blachami. Autorem koncepcji jest białostocka firma Arkon Jan Kabac, a projekt budowlany został wykonany przez biuro Mateusz Wejchert Architekt. Generalnym wykonawcą była firma SKANSKA S.A.
Archiwum Państwowe w Białymstoku
autor koncepcji: firma Arkon Jan Kabac
projekt budowlany: biuro Mateusz Wejchert Architekt