Celem wystawy Powolność jest zakreślenie pola znaczeniowego wolności kobiety i kategoriami tempa, dźwięku, ruchu, światła, głosu, gestu i słuchu. Tytuł oparty jest na grze słów pomiędzy nazwaniem wykonywania czegoś niespiesznie a sytuacją podległości. „Bycie komuś powolną” oznacza uległość, poddanie, utratę kontroli, unieruchomienie. Bycie podporządkowaną wyzwala pragnienie wyzwolenia z więzów, potrzebę samostanowienia. Konieczna temu rewolucja nie zawsze jest widoczna, ale kiełkować będzie podskórnie, pod ziemią, pod lodem, pod skorupą widocznych powierzchni. Robienie czegoś powoli, w skupieniu, to także sprawa codziennego trudu, który umożliwia długotrwałe, uporczywe i wspólne działanie.
Sięgając po zmysłowe komunikaty badać będziemy formy podporządkowania, metody przyzwolenia i taktyki ustąpienia oraz doświadczania wolności w miejsce abstrakcyjnej i trudnej do zdefiniowania i płynnej w swoim doświadczaniu indywidualnej i zbiorowej wartości. Skupiamy się więc na możliwościach przekazania tego doświadczenia jako formy wolnej od kategoryczności. Zwolnienie to nie tylko przeciwstawny biegun współczesnego tempa życia, narzucanych prędkości przemieszczania się, przesyłania danych, mobilizacji i tworzenia improwizowanych wspólnot. Kondycja ludzka i obecność wyrażone poprzez stawianie wyzwań dla zmysłów wzroku, słuchu i dla odczuwania całym ciałem. Aby doświadczyć wolności trzeba też doświadczyć jej granic. Ruch, gest, głos, światło i gest budują napięcie pomiędzy jednostkową wolnością i niekiedy przeciwnymi im intencjami szerszej wspólnoty. Kobiety zakreślające to pole działają poprzez wydawanie głosu, wyrażanie gestem, ruchem, czynnością, zapachem, głosem i uwalnianiem oddechu. Podległość i wyzwolenie z niej muszą powstać na poziomie ciała, ruchu i głosu, dotyku i gestu aby wolność była nie tylko intencją, ale także jej wcieleniem.
Powolność jest wystawą główną i hasłem przewodnim 13. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE 2018. Idea wydarzenia, rozumiana w kategoriach spowolnienia, podległości, ale także pytania o to co wolno a czego nie, zaproponowana została przez główną kuratorkę festiwalu – Anetę Szyłak na zaproszenie organizatorów.
Artystki: Anna Baumgart, Ella de Burca, Maureen Connor, Aneta Grzeszykowska, Elżbieta Jabłońska, Zuzanna Janin, Agnieszka Kalinowska, Kani Kamil, Anna Królikiewicz, Małgorzata Mazur i Zorka Wollny, Hanna Nowicka, Annee Olofsson, Krystyna Piotrowska, Joanna Rajkowska, Aleksandra Ska, Dominika Skutnik
Powolność
Współorganizatorzy: TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, KED ART
Kuratorka: Aneta Szylak
Od 6 lipca do 10 września 2018 roku
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie