Od 21 lipca do 12 sierpnia w Dydo Galeria Plakatów można zobaczyć nową wystawę Koleje rzeczy. Plakaty Tomasza Bogusławskiego. Jest to zbiór 50 plakatów wybranych na tę okazję przez samego autora. Artysta z pasją wyszukuje pospolite przedmioty codziennego użytku, które następnie komponuje na arkuszu papieru i kreuje metaforyczne wizje.
Na wystawie dominują plakaty teatralne wykonane dla Teatru Rekwizytornia, Teatru Miejskiego w Gdyni, Teatru Współczesnego w Szczecinie. Wśród prac znajdą się także plakaty festiwalowe, społeczne oraz najnowszy projekty artysty – plakaty do filmów Pedro Almodóvara.Projektowanie graficzne wymaga dialogu z odbiorcą i konstruowania puenty. Zakładanie pułapek wizualnych na odbiorcę stało się pasją Bogusławskiego, który niezależnie czy robi plakat, okładkę książki czy znaczek pocztowy, korzysta z mechanizmu budowania metafory plastycznej.
Tomasz Bogusławski (1958) – grafik, projektant, profesor i rektor (2002-2008) Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku, którą ukończył dyplomem z grafiki projektowej pod kierunkiem profesora Marka Freudenreicha i profesora Witolda Janowskiego w 1982 roku. Obecnie profesor na Wydziale Grafiki. Specjalizuje się w dziedzinie plakatu, grafiki wydawniczej i użytkowej – projektuje m.in. okładki książek, znaczki pocztowe, logotypy, systemy identyfikacji wizualnej. Wziął udział w wielu edycjach międzynarodowych cyklicznych wystaw plakatu: Warszawa, Lahti, Mexico City, Colorado, Teheran, Moskwa, Sofia, Taiwan, Chicago, Toyama, Hangzhou oraz Expo’92 w Sewilli. Kilkukrotny laureat Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (Grand Prix: 2003, 2007), a także nagród międzynarodowych, między innymi I nagroda w kategorii plakatów kulturalnych 3th International Biennial of Poster, Bolivia BICeBe (2009) oraz Grand Prix 6th International Triennial of Stage Poster, Sofia 2010. Złoty Medalista Międzynarodowego Biennale Plakatu w Lublinie w 2017 roku.
Koleje rzeczy. Plakaty Tomasza Bogusławskiego
Od 21 lipca do 12 sierpnia 2018 roku
Dydo Galeria Plakatu, Kraków