Tłok przy bramkach, artyści widoczni tylko na telebimach, występy oglądane zza pleców wyższego od Ciebie tłumu? Tego nie zaznasz na Kontekstach – jednym z najciekawszych festiwali sztuki performance w Polsce. Możesz za to liczyć na bezpośredni kontakt z topowymi artystami z całego świata i oglądanie sztuki z odległości kilku metrów. Do tego nie stracisz fortuny na karnet, bo bilet na Konteksty jest bezpłatny. Ósma edycja Kontekstów odbędzie się w Sokołowsku między 26 a 30 lipca i zapowiada się imponująco za sprawą zaproszonych na festiwal artystów takich jak Bałka, Masłowska, duet Zweintopf, Robakowski, Kentridge czy Hochuli.
Performance, instalacje, interwencje
Ponad 50 artystów i artystek z pięciu kontynentów, część z nich po raz pierwszy w Polsce. Działania perfomatywne, realizacje dźwiękowe, instalacje, interwencje w przestrzeni publicznej, otwarta scena dla młodych twórców, projekcje filmowe i wystawy. To wszystko kryje w sobie program 8. Kontekstów, których tematem przewodnim jest „Obce ciało”. Artyści biorący udział w festiwalu podejmą próbę odpowiedzi na pytanie czy sztuka jest ciałem obcym w społeczeństwie czy może jej integralnym elementem. Z głównym tematem festiwalu zmierzą się w pierwszej kolejności performerzy zaproszeni do Sokołowska przez współkuratorów części performance – włosko-niemiecki duet VestANdPage, w tym m.in. lubujący się w absurdzie duet Zweintopf z Austrii, laureatka nagrody Swiss Performance Award – Gisela Hochuli, najpłodniejszy artysta performance z Azji – Gim Gwang Cheol, chilijski performer z kolektywu Par de Patoz – Alvaro Peredo Roa oraz Márcio Carvalho – artysta wizualny, performer, współkurator pierwszego biennale live art w Afryce. Zobaczymy również wideo instalację jeden z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy – Mirosława Bałki, realizację dźwiękową łódzkiego multidyscyplinarnego duetu Przepraszam oraz performance głosowy Josefa Spiznaka z Izraela. W programie Kontekstów znalazło się również spotkanie z pisarką Dorotą Masłowską, która na festiwalu pokaże swoje wideoklipy oraz wielopoziomowe działania pięcioosobowej grupy artystów z Australii – Bloom Collective.
Mocny akcent filmowy
Tegoroczna edycja Kontekstów dedykowana jest legendarnemu artyście Józefowi Robakowskiemu, który w ramach festiwalu zaprezentuje autorski zestaw filmów swojego autorstwa. Festiwalowicze będą mogli wziąć również udział w otwierającej festiwal multimedialnej wystawie Krew facebooka, za pośrednictwem której Robakowski obnaża niezwykły potencjał twórczy Polaków. Na tym nie koniec filmowych Kontekstów. W Sokołowskim Kino Zdrowie zobaczymy ponadto filmy Williama Kentridge’a – twórcy nazywanego „ostatnim żyjącym geniuszem”, którego animacje można było zobaczyć m.in. na festiwalu w Edynburgu czy Cannes. Tegoroczne Konteksty to też okazja do zapoznania się z twórczością studia Marka Serafińskiego.
Platforma otwarta
W tym roku po raz drugi uruchomiona zostanie Platforma Otwarta, której celem jest umożliwienie młodym artystom zaprezentowania ich realizacji. Udział w niej weźmie kilkunastu młodych twórców, których działania będzie można zobaczyć każdego dnia festiwalu. Wśród młodych adeptów sztuki współczesnej, których będzie można spotkać na Kontekstach, na uwagę zasługują m.in. grupa Wykwitex z Wrocławia. Festiwal zamknie zbiorowy performance prowadzony przez Andrea Pagnes z duetu VestANdPage z udziałem wybranych przez performera artystów.
Sokołowsko – mekka artystów na Dolnym Śląsku
Sokołowsko to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, oddalona 15 km od Wałbrzycha. Odkryta na nowo przez Fundację In Situ, która tchnęła w tę miejscowość drugie życie tworząc tam Laboratorium Kultury. Mekka dla artystów z całego świata, miejsce festiwali, wystaw, projekcji, pokazów i spotkań poświęconych sztuce współczesnej, filmowi i muzyce eksperymentalnej. Pakujcie namioty, rozbijcie się na wzgórzu tuż obok lasu albo między sanatorium i strumykiem, by spędzić kilka lipcowych dni w oparach sztuki efemerycznej.
Konteksty. VIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku
Od 26 do 30 lipca 2018 roku