Od 21 lipca w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka można oglądać nową wystawę stałą cennych, ostatnio zakupionych solniczek w Zamku Żupnym w Wieliczce. Te obiekty sprawiły, że wielicka kolekcja jest zaliczana do najcenniejszych na świecie. Można tu też dowiedzieć się wielu ciekawostek z historii solniczki. Kiedyś wykonane z kosztownych materiałów wskazywały miejsce najważniejszej osoby zasiadającej do uczty, stawiane były na stole przed tą osobą. Cenna niegdyś sól podawana była w równie cennych pojemnikach.
Na wystawie zobaczyć można późnogotycką solniczkę w kształcie kielicha datowana na około 1500 rok. Jest najstarszą solniczką, a zarazem jednym z najcenniejszych eksponatów w muzealnej kolekcji. Wykonana została z agatu – cennego kamienia ozdobnego.Wyróżnia się unikatowa para srebrnych solniczek zdobionych scenami z polowania. Powstały w Augsburgu w latach 1590-94. W XIX wieku wchodziły w skład kolekcji barona Meyera de Rothschilda w jego posiadłości w Mentmore koło Londynu.
Wśród prezentowanych przedmiotów jest solniczka całkowicie wykonana ze złota z monogramem E umieszczonym pod mitrą książęcą. Wiązany jest on z osobą księcia Ernesta II Sachsen-Coburg-Gotha (1818-1893), starszego brata księcia Alberta, męża brytyjskiej królowej Wiktorii.
Poza tym są też wyroby Louisa Comforta Tiffany’ego z Nowego Jorku. Solniczki wykonane ze szkła iryzującego o pięknym, metalicznym blasku są tak lekkie i delikatne, że może je przesunąć nawet niewielki podmuch wiatru. Największym w wielickiej kolekcji jest rokokowy, porcelanowy serwis przyprawowy. To ewenement i unikat w polskich zbiorach. Komplet składa się z wysokiej dekoracji środka stołu oraz czterech wolno stojących figurek z pojemnikami na przyprawy.
Nowa wystawa solniczek Od gotyku po secesję
Od 21 lipca 2018 roku
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka