Artyści 17. Festiwalu Ciało/Umysł stawiają sobie i nam osobiste pytania, bez oskarżeń, gotowych rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. Mierzą się ze stereotypami, sięgają do bogatej tradycyjnej kultury swoich krajów po to, by mówić o ich współczesności. Festiwal odbędzie się od 30 września do 5 października w STUDIO teatrgaleria w Warszawie.
Omar Rajeh (Liban), #minaret, 2 października, godz. 20.30
Czy miasto może umrzeć? A wraz z nim jego historia, kultura, pamięć jego mieszkańców? Minaret Meczetu Umajjadów w Aleppo, który wznosił się ponad miastem przez prawie tysiąc lat, legł w gruzach. To jeden z utraconych zabytków, które tworzyły tożsamość świata arabskiego. Był duszą największego miasta Syrii i świadkiem historii Aleppo oraz wielu pokoleń jego mieszkańców. Spektakl Omara Rajeha jest wyrazem niezgody na unicestwienie Aleppo. W jaki sposób stawić czoło zniszczeniu i zawłaszczeniu całych miast oraz pogwałceniu ludzkiej intymności i prywatności? Jak budować na gruzach?
Omar Rajeh jest najbardziej znanym choreografem świata arabskiego, który przecierał ścieżki dla tańca współczesnego w tym kręgu kulturowym. Na festiwalu Ciało/Umysł polska publiczność 2 dni po premierze w Rzymie zobaczy jego najnowszy spektakl #minaret. W przedstawieniu spotykają się taniec współczesny i tradycyjna muzyka będąca dziedzictwem kulturowym Aleppo.
Simon Mayer (Austria), Sons of Sissy, 3 października, godz. 20.30
Czterech mężczyzn gra na żywo muzykę folkową i tańczy tradycyjne, męskie tańce grupowe. Simon Mayer, młody choreograf pochodzący z Górnej Austrii, wziął na warsztat tańce i muzykę ludową rodzinnego regionu. Kwartet nudystów, eksperymentalne rytualne kombo taneczne, queerowy zespół folklorystyczny? – synowie Sissy nie pozwalają się zaszufladkować w ramach tradycyjnego wzorca męskości. Żonglują momentalnymi znaczeniami i żywiołowo bawią się konwencją. Konserwatyzm? Ich odpowiedzią jest humor.
Radhouane El Meddeb (Tunezja/Francja), Facing the Sea, for Tears to Turn into Laughter, 5 października, godz. 20.30
Radhouanne El Meddeb po 20 latach spędzonych we Francji wrócił do Tunezji, która przeżyła rewolucję i wciąż żyje w oczekiwaniu zmiany. Spotkał się z Tunezyjczykami, którzy brali udział w rewolucji. Dla wielu z nich był tym, który zostawił swój kraj. Stworzył spektakl rozpisany na dziesięcioro artystów z Tunisu, tancerzy, aktorów i muzyków, kobiet i mężczyzn, w którym czerpie z ich i swoich osobistych doświadczeń, a także z tradycji i współczesności Tunezji. Stawia pytania o tożsamość i przynależność, żałobę i utratę więzi, wyraża gniew wobec kraju, który pozostawiając ubogich samym sobie, wydaje ich ekstremistom.
17. Festiwal Ciało/Umysł
Od 30 września do 5 października 2018 roku
STUDIO teatrgaleria w Warszawie
Fundacja Ciało/Umysł