Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie wystawy Biedermeier, będącej próbą ukazania mieszczańskiej obyczajowości i kultury życia codziennego pierwszej połowy XIX stulecia w Europie Środkowej.
O tym, że Biedermeier był nie tylko stylem w sztuce, ale i sposobem życia będzie się można przekonać oglądając zaprezentowane na ekspozycji meble, ubiory, porcelanę i szkło, złotnictwo, obrazy, ryciny, zabawki i bibeloty.
Wystawa Biedermeier w Muzeum Podlaskim w Białymstoku (kolejna po Warszawie i Szczecinie odsłona ekspozycji), jest wszechstronną prezentacją kultury 1. połowy XIX w., meblarstwa, złotnictwa, ceramiki, szkła oraz, mody, malarstwa, grafiki i rysunku. Mapa wystawy rozciąga się między Wiedniem a Krakowem i Lwowem, Berlinem a Warszawą i Wilnem. Sztuka polska włączona została w europejski kontekst, głównie niemiecki i austriacki. Blisko trzysta eksponatów pochodzi głównie z Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa składa się z czterech problemowych części oraz aranżacji biedermeierowskiego salonu.
W pierwszej części, zatytułowanej: Mała stabilizacja zacnych Biedermeierów. Rodzina. Artysta. Społeczeństwo zaprezentowana jest galeria bohaterów biedermeieru, portrety awansującej klasy średniej, przedstawienia małżonków, rodzinnych idylli, utrwalone w obrazach społeczne role, zajęcia, mody i przedmioty.
Dział W świecie dziecka. Rozrywka i edukacja uwydatnia nową rolę dzieci jako ważnych uczestników i odbiorców kultury: modeli licznych przedstawień portretowych i rodzajowych, adresatów baśni, wierszy, ilustrowanych książek.
Trzecia sekcja, Ojczyzna, region, mała ojczyzna, odnosi się do problematyki tożsamości lokalnej i narodowej; prezentuje zagadnienia regionalizmu i patriotyzmu, podróżowania, uzdrowiskowej turystyki i rekreacji.
Prezentowany w przestrzeni wystawy biedermeierowski salon nie jest wierną rekonstrukcją wnętrz, lecz skomponowanym przez nas zestawem mebli, głównie warszawskich, fornirowanych czeczotą topolową.
Ostatnia część ekspozycji Biedermeier jako projekt estetyczny poświęcona jest szeroko rozumianemu wzornictwu pierwszej połowy XIX w.: meblom, srebrom, ceramice, szkłu, ubiorom i akcesoriom mody.
Tekst: Anna Kozak, Agnieszka Rosales Rodríguez
Biedermeier
Od 11 maja do 2 września 2018 roku
Kuratorki: Anna Kozak, Agnieszka Rosales Rodríguez
Muzeum Podlaskie
Białystok