Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z Arabskim Funduszem na rzecz Kultury i Sztuki (AFAC) ogłosili, że pierwszą laureatką realizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej grantu dla syryjskich twórców filmowych, finansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa i Arabski Fundusz na rzecz Kultury i Sztuki, została reżyserka Reem Al-Ghazzi.
Pobyt studyjny ma na celu zapewnienie twórcom instytucjonalnego i twórczego zaplecza do pracy nad projektami filmowymi, dając im możliwość korzystania z sieci kontaktów z instytucjami kultury, dostęp do zasobów muzealnych oraz wsparcie ekspertów.
Podczas siedmiomiesięcznego pobytu w Warszawie, reżyserka Reem Al-Ghazzi będzie pracowała nad postprodukcją filmu pod roboczym tytułem Ifigenia, odbywając szereg konsultacji merytorycznych z polskimi filmowcami i ekspertami, dotyczących struktury narracyjnej filmu oraz technicznych aspektów realizatorskich.
Ifigenia jest pełnometrażowym kreatywnym dokumentem śledzącym losy syryjskich uchodźczyń, które otrzymały azyl w Niemczech. Dziewięć kobiet o różnych życiorysach i odmiennym pochodzeniu społecznym, szukających schronienia nie tylko przed wojną, ale też przed ograniczeniami, jakie stawiało przed nimi syryjskie społeczeństwo, spotyka się na scenie berlińskiego teatru Volksbühne, gdzie mają wystąpić we współczesnej adaptacji Ifigenii Eurypidesa, napisanej przez dramaturga Mohammada al-Attara i reżyserowanej przez Omara Abusaadę. Dzięki temu, że reżyserce udało się zbliżyć do zespołu nieprofesjonalnych aktorek, mogła ona sfilmować dyskusje toczące się podczas prób i przygotowań do spektaklu, premierę Ifigenii, ale też codzienne życie swoich bohaterek poza murami teatru. W miarę jak amatorski zespół aktorski integruje się i zżywa z sobą, kobiety dochodzą do wniosku, że ból i groźba śmierci, przed którą uciekły, stale im towarzyszy. Czy uda im się uwolnić od przeszłości, rodziny, społeczeństwa, wreszcie – siebie samych?
Reem Al-Ghazzi jest autorką filmów dokumentalnych, mieszka w Damaszku. Wyreżyserowała i wyprodukowała kilka krótkometrażowych dokumentów, indywidualnie i w kolektywach. Jej filmy były wyświetlane w paryskim Cinéma du réel i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, zdobyły nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Casablance i na Festiwalu Filmowym w Aleksandrii. Al-Ghazzi jest założycielką cyklu warsztatów filmowych, które prowadzi od ponad dekady na terenie całej Syrii. Ifigenia, produkowana przez Ramzy’ego Haddada i Rosie Garthwaite, będzie jej debiutanckim filmem pełnometrażowym.
Opiekę nad pobytem studyjnym reżyserki obejmą kurator filmowy Łukasz Ronduda, kuratorka i badaczka Magda Lipska oraz producentka Katarzyna Karwańska. Kuratorką zewnętrzną, odpowiadającą za wsparcie merytoryczne będzie Rasha Salti, specjalizująca się w kinematografii arabskiej.
Począwszy od 2010 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie prowadzi cykl projektów związanych ze sztuką filmową. Filmoteka Muzeum ma na celu digitalizację i prezentację wybitnych filmów polskich artystów tworzących w XX i na początku XXI wieku. Organizowana wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej Nagroda Filmowa przyznawana za produkcję filmu fabularnego trafia do artystów sztuk wizualnych, promując artystyczne kino eksperymentalne, radykalnie zrywające z konwencjonalnymi sposobami konstruowania formy filmowej. Z kolei Festiwal KinoMuzeum promuje najważniejsze zjawiska w dziedzinie formy filmowej poprzez ich udostępnianie w rozmaitych obiegach dystrybucji.
Utworzony w 2007 roku przez lokalnych działaczy kulturalnych Arabski Fundusz na rzecz Kultury i Sztuki jest niezależną inicjatywą mającą na celu pomoc finansową dla twórców i organizacji zajmujących się kinem, sztukami wykonawczymi, literaturą, muzyką i sztukami wizualnymi, wspieranie wymiany kulturalnej i naukowej oraz współdziałanie w obrębie świata arabskiego i poza nim. Obecnie, dzięki współpracy z szeregiem renomowanych partnerów instytucjonalnych, AFAC jest cenioną i rozpoznawalną instytucją nie tylko w skali lokalnej, ale i międzynarodowej, przyznającą około 150 nowych grantów rocznie, których od początku swego istnienia przyznał już około 1,300. AFAC jest organizacją zarejestrowaną w Szwajcarii, z siedzibą w Bejrucie w Libanie.
Rezydencja Reem Al-Ghazzi
30 lipca 2018 roku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie