W sierpniu kino Iluzjon w Warszawie kontynuuje przegląd dzieł mistrza filmowej burleski. Charlie Chaplin znany jest przede wszystkim z postaci Małego Trampa – śmieszno-smutnego włóczęgi w za dużych spodniach i meloniku, wiecznie wplątującego się najdziwniejsze tarapaty. W programie: Rewia Chaplina, Gorączka złota, Pan Verdoux, Dyktator oraz Cyrk.
Na początek organizatorzy zapraszają na Rewię Chaplina – trzy nieme filmy Chaplina: Pieskie życie, Charlie żołnierzem i Pielgrzym – połączone w jeden obraz, wzbogacony o dodatkowe sceny. Odbędzie się również projekcja Gorączki złota uznawanej za największe arcydzieło Chaplina, olśniewające głębią humanistycznego przesłania i pełne niezwykłych pomysłów fabularnych. Akcja filmu toczy się pod koniec XIX wieku na Alasce, ogarniętej gorączką poszukiwania złota.
Kolejna propozycja to Pan Verdoux, najbardziej pesymistyczny i prowokacyjny z filmów Chaplina. Bohaterem filmu jest Henri Verdoux, kasjer dużego paryskiego banku, który został zwolniony po trzydziestu latach pracy. Żeby utrzymać rodzinę decyduje się na morderstwa bogatych kobiet w celu inwestowania ich gotówki. Dyktator to jadowita satyra na dyktaturę faszystowską i odważna, jak na owe czasy, odezwa humanisty stanowiąca protest przeciwko totalitaryzmowi. Pierwszy w pełni udźwiękowiony film Chaplina zdobył pięć nominacji do Oscara.
W Cyrku Chaplin po raz kolejny sportretował rzeczywistość w jej brutalnej odsłonie, tym razem pokazując kulisy pracy w cyrku rządzonym przez bezwzględnego dyrektora. Słynna scena ekwilibrystycznego spaceru Chaplina po linie, z czterema małpami, rowerem i spodniami opuszczonymi do kostek, od prawie stu lat rozśmiesza widzów. Jest to jedyny film, za który ten wybitny twórca otrzymał Nagrodę Specjalną Amerykańskiej Akademii Filmowej, jednocześnie będąc nominowanym do Oscara za najlepszą rolę.
Charles Chaplin to jedna z największych indywidualności światowego kina – wybitny aktor, fenomenalny reżyser, scenarzysta, producent i twórca muzyki do swoich produkcji. Urodził się w 1889 roku w Londynie, w aktorskiej rodzinie. Do Ameryki przypłynął najprawdopodobniej w 1912 roku. Jego kariera miała błyskawiczny przebieg – już 7 lat później został współzałożycielem studia filmowego United Artist. Choć miał mocną pozycję w branży i rzesze fanów, ze względu na swoje lewicowe poglądy znalazł się na tzw. „czarnej liście Hollywood”, przez co był pomijany podczas wręczeń nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zrehabilitowany w roku 1972, otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości.
Charlie Chaplin. Mały Tramp
Przegląd filmów
Od 8 do 26 sierpnia 2018 roku
Kino Iluzjon w Warszawie