30 sierpnia, koncertem szwedzkiego zespołu Tibble Transsibiriska, rozpoczęła się 6. edycja Pannonica Folk Festival. Do Barcic, malowniczej wioski nad Popradem, zjedzie się publiczność głodna bałkańskiej muzyki, chcąca zasmakować życia w specjalnie wybudowanej wiosce festiwalowej i ciekawa lokalnych przysmaków. Już teraz wiadomo, że będzie to wyjątkowa edycja z rekordową publicznością. Będzie przynajmniej o 30% więcej uczestników niż w roku ubiegłym.
Pannonica przyciąga nie tylko bogatym programem koncertów ale również lokalizacją. Otoczenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego sprzyja odcięciu się od cywilizacji i bezkarnemu wrzuceniu trybu offline. Czas między koncertami można wypełnić licznymi warsztatami (tańca, śmiechu, tworzenia pióropuszy), zajęciami jogi czy spotkaniami autorskimi. Sporo atrakcji jest przewidzianych również dla najmłodszych uczestników Pannoniki, rodziny z dziećmi to jedna z liczniejszych grup tworzących festiwalową wioskę.
Często jestem pytany, który z tegorocznych koncertów albo którą z naszych gwiazd chciałbym szczególnie polecić. Mam problem z odpowiedzią na tak postawione pytania, bowiem według naszej filozofii Pannonica jest czymś więcej niż sumą poszczególnych koncertów. Program festiwalowy jest pewną całością. Najlepiej przyjechać na cały festiwal i zamieszkać w wiosce festiwalowej, żeby brać udział jeśli nie we wszystkich, to w możliwe wielu koncertach i wydarzeniach towarzyszących. Większość nazw zespołów, które występują na nadpopradzkiej scenie dla przeciętnego odbiorcy kultury jest zupełnie anonimowa. Znane są co najwyżej wąskiej grupie obserwatorów tego skrawka sceny etno i world music. Ale okazuje się, że dotychczasowa historia naszych wyborów repertuarowych dla większości naszej pannonicznej publiczności jest wystarczającą gwarancją, żeby wchodzić w ciemno w układ, który proponujemy. – mówi Wojciech Knapik, dyrektor Festiwalu Pannonica.
O programie koncertów opowiada Urszula Nowak, współorganizatorka festiwalu: W tym roku aż osiem z dwunastu zespołów zaprezentuje się w Polsce po raz pierwszy. Będziemy mieć również pierwszy projekt, którego jesteśmy inicjatorami, przygotowany specjalnie na nasz festiwal – współpracę legendarnego Kroke z wybitną bułgarską śpiewaczką, solistką chóru Philipa Kuteva – Neli Andreevą. Występ zespołów takich jak Babra z Węgier, grającego muzykę Słowian Południowych na instrumentach strunowych, orkiestry dętej Fanfara Transylvania z Rumunii, węgiersko-rumuńskiego składu Nadara GypsyBand to ukłon w stronę miłośników brzmień źródłowych; Tibble Transsibirska, She’Koyokh, Marko Marković Brass Band, BGKO – Barcelona Gipsy balKan Orchestra to propozycja dla poszukujących fuzji muzyki tradycyjnej z innymi formami, Šidski Trubači, Orkestar Danijela, Orkestar Bojana Kirstića – to serbska reprezentacja brass bandów, szczególnie lubianych w naszych krzakach nad Popradem, po raz pierwszy będziemy słuchać jednego z najpiękniejszych gatunków, jakie wykształciły się na Bałkanach – bośniackiego sevdah, dzięki zespołowi Divanhana. Program tegorocznej Pannoniki pokazuje oblicze muzyki Bałkanów i środka Europy z wielu stron, zarówno pod względem zróżnicowania form muzycznych, inspiracji, jakie stwarza, emocji, które budzi – od melancholii płynącej z rozleniwionych słońcem kafan, przez radość szczebiotliwych przedmieść bałkańskich miasteczek, po szaleństwo i zapomnienie ognistych wesel i melodii na kilka, czasem kilkadziesiąt instrumentów dętych.
6. Pannonica Folk Festival
Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, Starosądecka Fundacja Kultury
Od 30 sierpnia do 1 września 2018 roku
Barcice nad Popradem