Peryferyjność, obciach, pogarda, wykluczenie i apoteoza złego smaku. W Polsce i w szerszym spektrum geopolitycznym, toczy się obecnie dyskusja, którą na wielu płaszczyznach mobilizują polityka wstydu i polityka godności, system praktyk opartych na resentymentach i negocjacjach poczucia własnej wartości.
Fantazmaty na temat grup marginalizowanych i wykluczonych, ich pozycji symbolicznej w sferze społecznej i kulturowej, z jednej strony stanowią obiekt lęków i salonowych żartów, z drugiej źródło przemocowych zawłaszczeń estetycznych w postmodernistycznych rewirach popkultury i dyskursu.
Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie nową politykę tożsamościową, która wyzwala inny rejestr emocji i ma charakter emancypacyjny? W ramach wrześniowej odsłony Departamentu Obecności jego przestrzeń wypełnią interwencje artystyczne i performatywne, debaty, koncerty i warsztaty antyprzemocowe problematyzujące napięcia wokół kodów identyfikacji klasowej, rasowej i seksualnej.
“Fabuła” i dramaturgia (nie)wystawy Duma i Uprzedzenie: nowe praktyki godnościowe rozgrywa się w okresie czterech tygodni w czterech odsłonach. Każdy rozdział będzie miał odrębną manifestację przestrzenną i performatywną interwencję przygotowaną specjalnie przez jedno z pięciorga zaproszonych artystów: Annę Niesterowicz, tematyzującą problem języka nienawiści, SAGG NAPOLI, włoską artystkę i orędowniczkę estetyki i polityczności Południa, Mikołaja Sobczaka problematyzującego szeroko rozumiane wykluczenie w odniesienie do polityki historycznej i ruchu drag, oraz Wojciecha Pusia, który wraz z grupą performerów wyznacza nowe pola queerowej abstrakcji, otwartej wspólnoty bazującej na zmysłowym doświadczeniu czasoprzestrzeni.
Zaproszeni goście: Anna Niesterowicz, Agata Pyzik, Jakub Wencel, Magda Szcześniak, Marek Beylin, Mikołaj Sobczak, Mira Marcinów, Nicholas Grafia, Olga Byrska, SAGG Napoli, Wojciech Puś i Endless
Duma i Uprzedzenie: Nowe praktyki godnościowe
Kuratorka: Natalia Sielewicz
Od 1 do 30 września 2018 roku
Muzeum na Pańskiej w Warszawie