Celem misji Apollo 13 było lądowanie na powierzchni Księżyca. Szybko jednak okazało się, że ekspedycja nie zakończy się sukcesem. Gdy statek opuścił ziemską atmosferę uszkodzeniu uległ jeden ze znajdujących się w nim zbiorników z tlenem, co stworzyło śmiertelne zagrożenie dla załogi.
Poziom dwutlenku węgla z wydychanego powietrza wkrótce mógł doprowadzić do zatrucia i śmierci astronautów. Po otrzymaniu tej wiadomości cały znajdujący się na Ziemi zespół koordynujący misję rozpoczął starania, by uratować życie astronautów.
Co łączy misję Apollo 13 z małą miejscowością na Śląsku? Niespełnione marzenia, poczucie beznadziei i niemożność wyrwania się. A może raczej niczym nieograniczona fantazja i wiara w to, że nawet w miejscu określanym jako gdzieniegdzie (w śląskiej gwarze kajnikaj) tylko niebo jest limitem.
Kaja Rata odważnie patrzy w niebo, sięga wzrokiem ponad podupadające miasto i konstruując rachityczne machiny, próbuje znaleźć swoją drogę ucieczki.
Kaja Rata – urodzona w 1987 roku na Śląsku, gdzie studiowała filologię polską. Absolwentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, studentka Instytutu Kreatywnej Fotografii w Opavie. Uczestniczka Programu Mentorskiego grupy Sputnik Photos w Warszawie (2015 / 2016). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Wyróżnienia dla projektu kajnikaj: finał w Lens Culture Emerging Talent Awards 2017, sekcja showOFFw Kraków Photomonth 2017, shortlista w Gomma Grant, publikacje w British Journal of Photography, Splash and Grab Magazine oraz wielu innych. W swojej pracy stara się balansować między fikcją i dokumentem.
Kaja Rata, Kajnikaj
Od 21 września do 26 listopada 2018 roku
Kurator: Paweł Bąkowski
Muzeum Współczesne we Wrocławiu
Wrocław