Wzgórze Zamkowe od marca 2018 r roku realizuje projekt Activated City. Jego założeniem jest współpraca pomiędzy Instytutem Dizajnu, Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie, który jest inicjatorem i organizatorem projektu, Wydziałem Wzornictwa ASP w Warszawie i School of Design and Crafts Uniwersytetu w Gothenburgu w Szwecji. Uczelnia HDK z Göteborga, jako jedyna na świecie ofercie nauczania ma kierunek poświęcony dizajnowi dla dzieci – Child Culture Design.
Przez ostatnie 3 miesiące Instytut Dizajnu współpracował z niemalże 40-osobowym zespołem (studenci z 15 krajów świata, wykładowcy ASP Warszawa i HDK z Göteborga) mającym bogatą wiedzę i szerokie spektrum realizacyjne projektów stworzonych z myślą o najmłodszych odbiorcach. Końcowym efektem prac zespołów było 7 koncepcji bezpośrednio odnoszących się do przestrzeni publicznej Wzgórza Zamkowego. Wraz z ekspertami ze współpracujących instytucji wybraliśmy do realizacji projekt Beyond the bars.
Projekt urządzeń małej architektury oparty jest na konstrukcji z rur stalowych malowanych proszkowo w odcieniach żółci, pomarańczy, czerwieni. Ma za zadanie uzupełnić istniejący stan dziedzińca Wzgórza Zamkowego o elementy do odpoczynku, relaksu, jak i stworzyć interesujące elementy integrujące najmłodszych odwiedzających Wzgórze Zamkowe.
Projekt Beyond the bars jest wynikiem kilkumiesięcznej współpracy studentów z wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wraz ze studentami z wydziału Designu Uniwersytetu w Goteborgu. W sześcioosobowej grupie, bardzo zróżnicowanej pod względem umiejętności oraz doświadczeń, zmierzyliśmy się z projektowaniem obiektów dla przestrzeni Wzgórza Zamkowego w Kielcach.
Początkowe kroki polegały na zbadaniu projektowania miejskiego w kontekście najmłodszych. Szukaliśmy rozwiązań nietypowych, zaskakujących, nieoczywistych; takich, które zachęcają do interakcji, ale nie są rozwiązaniami sztampowymi. Dziedziniec Wzgórza Zamkowego jest przestrzenią naznaczoną trudną historią, którą musieliśmy uszanować, a jednocześnie zapewnić możliwość zabawy. Czerpiąc inspiracje z historii miejsca, postanowiliśmy wykorzystać więzienne kraty, jako motyw przewodni naszego projektu. Ważnym aspektem branym pod uwagę był też obecny charakter tego miejsca – przestrzeń należąca zarówno do Instytutu Dizajnu jak i Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej – dwóch instytucji o zupełnie innym profilu działalności. Stąd też projekt mebli ażurowych, lekkich, wyróżniających się kolorem, ale nie przytłaczających swoją bryłą.
Bazując na metalowych rurkach, chcieliśmy zaprojektować obiekty nawiązujące do motywu krat, będące ich odczarowaniem i zabawą. Podczas całego procesu projektowego mieliśmy cel opracować obiekty niedosłowne, balansujące pomiędzy rzeźbą, a miejskim meblem. Powstało 6 obiektów służących do zabawy, odpoczynku oraz innych aktywności, ograniczonych tylko wyobraźnią użytkowników.
Zespół projektowy Beyond the bars:
Shiyi Fang, Noemi Gottardi, Angela Kim, Katarzyna Moszczyńska, Michał Niedośpiał, Nikoletta Zegli
Kadra profesorska:
Prof. Michał Stefanowski – Prof. dr hab., Kierownik Katedry Projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie
Johnny Friberg – starszy wykładowca, prodziekan Akademii, dziekan Wydziału Projektowania (Senior Lecturer, Associate Professor in Design, Deputy Head of Academy, Head of Dept. Design) HDK – Academy of Design and Crafts
Pontus Johansson – wykładowca HDK – Academy of Design and Crafts
Karl-Johan Ekeroth – wykładowca HDK – Academy of Design and Crafts
Lotta Hasselblom Kvist – wykładowca HDK – Academy of Design and Crafts
Instytut Adama Mickiewicza:
Marta Piechocka- Nowakowska
Beyond the bars
Instyut Dizajnu w Kielcach