Jakimi rzeczami od stu lat otaczają się Polacy? Którym polskim fotelem zachwycił się wybitny architekt Le Corbusier? Na jakim rowerze jeździły co najmniej dwa pokolenia Polaków? Jak powstawały propagandowe plakaty i zakładowe gazetki od lat 50.? Jak wygląda autobus zaprojektowany przez znanego malarza Beksińskiego? Odpowiedź na te i sto innych pytań znajdziecie na wystawie Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu, którą od 5 października można będzie oglądać w Warsztatach Kultury w Lublinie.
Dzięki wystawie Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu, będzie można dowiedzieć się także na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, jak niesamowitym pojęciem jest dizajn – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Jak zdradza autorka projektu – Ewa Solarz, największą trudnością przy tworzeniu elementarza był wybór przedstawionych obiektów. Przez ostatnich sto lat w historii polskiego wzornictwa, powstała niezliczona liczba projektów, wiele z nich zasługuje na pokazanie, przypomnienie, czasami odkrycie. Dlatego lista projektów, których nie ma na wystawie jest dużo dłuższa niż setka pokazanych. Obok mebli, szkła, porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z dizajnem, na wystawie przedstawiamy rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, lokomotywę, neony, szybowiec, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk – Ptasie Mleczko.
Na wystawie prezentowanej w Warsztatach Kultury można będzie znaleźć prace 25 utalentowanych polskich ilustratorów, którzy za pomocą języka graficznego interpretują najwybitniejsze dzieła polskiej sztuki użytkowej. Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny dotyczący polskiego dizajnu, prezentowanych obiektów oraz współczesnej ilustracji, a także seria weekendowych warsztatów z artystami zaangażowanymi w powstanie Elementarza.
Elementarz polskiego dizajnu to nie tylko wystawa, to także książka wydana przez wydawnictwo Wytwórnia oraz seria warsztatów i spotkań promujących historię i teraźniejszość polskiego wzornictwa, a także współczesną polską grafikę książkową. Premierowa wystawa miała miejsce podczas Gdynia Design Days. Pokazywana była w Budapeszcie, Berlinie, Warszawie, Poznaniu, Bukareszcie, Kielcach i Wiedniu. Nasz projekt wpisuje się w obchody stulecia Niepodległości Polski, jest współfinansowany ze środków Instytutu Adama Mickiewicza i biura projektu Niepodległa. Elementarz nie powstałby bez wsparcia wielu osób, firm i instytucji, które pomogły w organizacji, wypożyczyły obiekty, udostępniły archiwalne zdjęcia. Wszystkim serdecznie dziękujemy. – mówi Ewa Solarz
Wystawa prezentowana w lubelskich Warsztatach Kultury odbywać się będzie w ramach tegorocznej edycji projektu Patterns of Europe | Wzory Europy.
Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu
Od 5 października do 30 listopada 2018 roku
Kuratorka: Ewa Solarz
Warsztaty Kultury w Lublinie