Polska jest w tym roku gościem honorowym Vienna Design Week, czyli największym austriackim wydarzeniu poświęconym projektowaniu,
To dwunasta edycja Vienna Design Week. Tradycyjnie austriacka stolica stanie się kreatywnym centrum dającym pole do ekspresji zarówno twórcom, jak i zwiedzającym. Prezentowane wystawy pokażą miejsce designu w otaczającej nas przestrzeni, codziennym życiu i w sztuce. Dyrektorką i kuratorką Vienna Design Week jest Lilli Hollein – austriacka projektantka i menedżerka kultury.
W ramach polskiej prezentacji współorganizowanej przez IAM i Instytut Polski w Wiedniu na Vienna Design Week publiczność zobaczy wystawę The ABCs of Polish Design, VR Cricoterie – wirtualną grę poświęconą życiu i twórczości Tadeusza Kantora, stworzoną we współpracy Instytutu Adama Mickiewicza i belgijskiego studia Tale of Tales, VR De Profundis wykonany przez studio 11th Dimension o obrazach Zdzisława Beksińskiego, performatywną przestrzeń Design-Emergency Room przygotowaną przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie oraz wystawę Symbol to Logo, która prezentowana będzie w galerii p_art Instytutu Polskiego w Wiedniu.
Ponadto program festiwalu obejmie także inne polskie aktywności: prezentację współpracy Studia Rygalik z austriackim projektantem Jarosinski & Vaugoin w ramach głównej części festiwalu Passionswege, polskiego studia Falbanka, wystawę Studio Protest: Demokracja Ilustrowana & Graficzne Pogotowie przygotowana przez zespół Vienna Design Week i austriackie studio buero bauer oraz rozmowy i panele dyskusyjne.
Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego Polska 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2021. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2021.
Vienna Design Week
Od 28 września do 7 października 2018 roku
SMZ Sophienspital
Wiedeń