Blokowiska są efektem współpracy architektów, urbanistów i socjologów. Swoimi projektami zmieniali przestrzeń i tworzyli nową kulturę miejską. Jak dziś funkcjonują bloki z wielkiej płyty i ich mieszkańcy? Czy architektura i historia wpływają na lokatorów? Blokowiskom – poznańskim i nie tylko – przyjrzą się uczestnicy trzeciej edycji Akademii Miasta.
Blokowiska, architektura i sztuka w kontekście animacji kulturowej to zagadnienia, które poruszą na warsztatach, podczas dyskusji i miejskich interwencji uczestnicy bezpłatnego kursu Fundacji Malta. Akademia Miasta adresowana jest do miejskich aktywistów, animatorek, architektów i urbanistek, studentów i absolwentek kierunków artystycznych i humanistycznych – wszystkich miłośników miasta.
Akademia Miasta to przede wszystkim praktyka. Przez 5 weekendów uczestnicy będą spotykać się z artystkami, architektami i badaczkami miasta, poznawać nowe narzędzia pracy i od razu testować je w przestrzeni poznańskich osiedli na Grunwaldzie. W programie kursu znajdą się zajęcia, które z jednej strony uzupełnią wiedzę z zakresu architektury czy sposobów działania w przestrzeni blokowisk, a z drugiej – nauczą m.in. zarządzania projektem. W planach także performatywny spacer po osiedlu Kopernika, pokaz filmów oraz wykład o modernistycznej architekturze i życiu między blokami.
Uczestnicy tegorocznej Akademii będą działać pod okiem ekspertów i ekspertek zarówno z Poznania, jak i spoza Polski. Wśród nich znajdą się m.in.: belgijska grupa Toestand – jej członkowie przekształcają porzucone, zapomniane przestrzenie w tymczasowe ośrodki społeczno-kulturalne.
Katarzyna Chajbos – badaczka społeczna, członkini sieci Latających Socjologów i Animatorów Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę oraz Centrum Praktyk Edukacyjnych w Poznaniu, diagnozuje społeczności lokalne, doradza i szkoli z metod pracy z tymi społecznościami.
Jakub Walczyk – animator i badacz kultury, koordynuje Centrum Praktyk Edukacyjnych i uczy na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Agnieszka Wojciechowska-Sej – historyczka sztuki, pedagożka i edukatorka, pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie programuje i realizuje działania edukacyjne.
Na zakończenie dwumiesięcznej, wspólnej pracy powstaną projekty miejskich działań społeczno-artystycznych.
Akademia Miasta to projekt realizowany przez Fundację Malta w ramach programu Szkoła Widza, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania.
Akademia Miasta
Zgłoszenia na kurs: do 14 października 2018 roku
Fundacja Malta
Poznań