26 października w Warszawie odbędzie się koncert Coriny Marti, uznanej na świecie wirtuozki klawesynu. Artystka promuje swój najnowszy album, w którym odczytuje najcenniejszy zabytek muzyczny polskiego renesansu – tabulaturę Jana z Lublina.
To pierwsze nagranie tej muzyki prawdziwie oddające brzmienie epoki – wykonane na replice renesansowego klawesynu i oparte na dokładnej kopii rękopisu. Podczas występu szwajcarska specjalistka w dziedzinie muzyki dawnej zaprezentuje wybrane utwory z nowej płyty.
Corina Marti, znana z niezwykle innowacyjnych i ekspresyjnych interpretacji dzieł od średniowiecza do baroku, przygotowała solowy album na renesansowym klawesynie, poświęcony w całości pochodzącej z Polski księdze. W nowym wyjątkowym projekcie, jakim jest płyta Johannes de Lublin Tablature: Keyboard Music from Renaissance Poland, światowa mistrzyni dawnych instrumentów klawiszowych na nowo odkrywa, uznawany za najcenniejszy zabytek muzyczny XVI-wiecznej Polski, rękopis Jana z Lublina.
Tytułowy Joannes – Jan, do którego najwyraźniej należała księga, był prawdopodobnie kanonikiem w oddalonym o niecałe 60 kilometrów kraśnickim klasztorze. Nie wiadomo, czy był autorem niektórych fragmentów, czy może tylko głównym skryptorem. Pewne jest to, że księga została oprawiona w 1540 roku i powstawała przez ponad 10 lat (1537‒1548). Powleczona skórą drewniana oprawa kryje ponad 230 utworów, dwie rozprawy teoretyczne i ponad 250 przykładów muzycznych.
Z tego bogatego zbioru, uchodzącego za największą kolekcję muzyki na instrumenty klawiszowe szesnastowiecznej Europy, artystka wybrała 39 utworów, zgrupowanych w pięć części.
Corina Marti, Johannes de Lublin Tablature: Keyboard Music from Renaissance Poland
26 października 2018 roku, godz. 19.00
Centralna Biblioteka Rolnicza w Warszawie