Czy sztuczna inteligencja jest zdolna do stworzenia dzieła sztuki? Porozmawiaj z chatbotami, poddaj się narysowaniu przez maszyny i stwórz własnego kreatywnego robota. 7. edycja Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab ARTBOTY, odbywająca się od 23 do 28 października w Krakowie, to okazja do zagłębienia się w świat, którego coraz większą część stanowią inteligentne algorytmy.
W 2014 roku naukowcy stworzyli nową wersję testu na inteligencję maszynową. Aby go zdać, sztuczna inteligencja (AI) musi wykazać się wyobraźnią i na podstawie dostarczonych danych stworzyć dzieło sztuki. Czy poza ogromną mocą obliczeniową, przewyższającą możliwości człowieka, AI może być także kreatywna? Czy rozwój sztucznej inteligencji doprowadzi do radykalnej zmiany w tym, jak definiujemy dzieło sztuki? 7. edycja Festiwalu Patchlab to okazja, by przyjrzeć się światu, w którym twórczość artystyczna łączy się z potencjałem maszyn.
Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab to coroczne wydarzenie poświęcone sztuce, która powstaje w oparciu o najnowsze technologie i nowe media. Festiwal co roku przyciąga ludzi zainteresowanych potencjałem twórczym ukrytym w maszynach i algorytmach. Podczas tegorocznej edycji, której tematem przewodnim są ARTBOTY, zaprezentowane zostaną prace 43 artystów z Polski, Austrii, USA, Australii, Niemiec, Francji, Słowenii, Włoch, Meksyku, Tajwanu i Hong Kongu.
Podczas festiwalu będzie można poddać się narysowaniu przez roboty dzięki instalacji Human Study: 5 Robots Named Paul Patricka Tresseta, powstałej we współpracy z Tate Modern czy obejrzeć cyberpunkową operę o AI przechodzącej załamanie nerwowe, która uwięziona jest w maszynie włoskiego artysty Datacode. Performans Bodyline/Borderline pokaże Ci świat, w którym człowiek sterowany jest przez równoległą, cyfrową rzeczywistość, a rzeźba dist.solo autorstwa Kenny’ego Wonga zmusi do refleksji nad relacją człowieka z maszyną. Algorytmy będą tworzyć obrazy, komponować muzykę, grać w gry i pisać wiersze, a podczas warsztatów będzie można stworzyć własnego artbota. Na otwarciu wystawy napoje będą serwowane przez robota Spritzerbota, a “inteligentny obraz” ujawni myśli maszynowe na temat odwiedzających.
Oprócz dzieł sztuki współczesnej zaprezentowane zostaną również te z lat 60., które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju sztuki cyfrowej. W programie tegorocznej edycji znajdziemy pionierską pracę z zakresu sztuki robotycznej Re:Senster Edwarda Ihnatowicza oraz jednego z pierwszych chatbotów E.L.I.Z.A, który wcieli się w rolę psychoterapeuty. Podczas panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Wiesława Bartkowskiego będzie można porozmawiać o sprawczości maszyn w procesie kreatywnym, a w kinie obejrzeć selekcję prac wideo WRO on Tour kuratorowaną przez Piotra Krajewskiego, dyrektora artystycznego Biennale Sztuki Mediów WRO, oraz film Geomancer opowiadający o militarnej satelicie AI, która pragnie zostać artystą. Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab to gratka także dla wielbicieli muzyki. Sobotnia noc będzie bowiem należeć do DJ-ów i VJ-ów z Niemiec, Polski i Meksyku tworzących na żywo w klubie Szpitalna 1.
Festiwal Patchlab organizowany jest przez Fundację Photon i współfinansowany jest ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa. Należy do międzynarodowej platformy AVnode zrzeszającej artystów i wydarzenia prezentujące współczesną sztukę audiowizualną wspieraną przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa.
Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie patchlab.pl
7. Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab: ARTBOTY
Od 23 do 28 października 2018 roku
Kraków