Inspirujące prywatne mieszkania artystów, podróżników i architektów, tajemnice budynków na co dzień niedostępnych oraz tych, które z pozoru doskonale znamy. Odkrywaniu architektury towarzyszyć będą spacery, wykłady, koncerty, wystawy, a także warsztaty edukacyjne i gry miejskie inspirujące do dalszej eksploracji miasta.
Festiwal odbędzie się w dniach 20-21 października, a otworzy go debata, na którą organizatorzy i mecenas festiwalu – Invest Komfort – zapraszają już w piątek, 19 października do Patio ASP.
W tym roku Open House Gdańsk otworzy przed uczestnikami Wrzeszcz – najbardziej mieszczańską dzielnicę Gdańska. To tu historia zróżnicowanej społeczności spotyka się ze świeżością młodego, aktywnego pokolenia gdańszczan. Wśród lokalizacji znalazły się: Nowa Synagoga, gdzie oprócz zwiedzania odbędzie się performance Joanny Dudy i Katarzyny Pastuszak, tajemniczy Dom szpiega, cerkiew św. Mikołaja, Willa Notariusza z ogrodem tarasowym i stawem. We wnętrzach Wydziału Farmaceutycznego GUMed dr Jacek Friedrich wygłosi wykład Helene i inne perły – nowoczesność w Gdańsku. Na moment przejdziemy też do Głównego Miasta, by wziąć udział w debacie z udziałem ekspertów. Będzie to jednocześnie okazja do ponownego odwiedzenia kilku z najciekawszych lokalizacji udostępnionych zwiedzającym w ramach pierwszej edycji festiwalu.
Open House to nie tylko miejska architektura w jej monumentalnej odsłonie. To także, a może przede wszystkim prywatne mieszkania i pracownie otwarte przed zwiedzającymi. To inspirujące projekty wnętrz, niebanalne rozwiązania i porywające historie. Organizatorzy chcą poznać się nawzajem, budować nowe więzi i zacieśniać istniejące – a wszystko to w kontekście architektury i designu. – mówi Diana Lenart, założycielka i kuratorka festiwalu.
Pretekstem do poznania się w kontekście architektury, miasta i designu, będzie też inaugurująca festiwal debata Miasto dla ludzi – czyli dla kogo? O roli rewitalizacji i aspektach społeczno-kulturalnych w rozwoju miasta. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 19 października, o godzinie 18:00 w Patio ASP (Targ Węglowy 6, Gdańsk). W dyskusji udział wezmą: wiceprezydent Gdańska ds. polityki przestrzennej – arch. Wiesław Bielawski, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej, wykładowca na Wydziale Architektury PG – prof. dr hab. Piotr Lorens, wiceprezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej (FRAG) – Marta Gibczyńska, Kierownik Katedry Architektury Przestrzeni Kulturowych ASP – dr hab. Jan Sikora, właścicielka gdańskiej Sztuki Wyboru oraz autorka przewodników Ogarnij Miasto – Magdalena Kalisz, architekt związany z amsterdamską pracownią Rijnboutt – Sebastian Janusz oraz współwłaściciel pracowni BJK Architekci – arch. Tomasz Janiszewski. Debata skieruje uwagę uczestników na zagadnienia związane m.in. z kopenhaską koncepcją miasta dla ludzi. Zróżnicowane grono ekspertów przyjrzy się jej założeniom i wdrożeniu w zachodniej Europie oraz możliwości wprowadzenia także w Gdańsku. Kolejnym, ważnym tematem spotkania będzie lokalna rewitalizacja i przywracanie dawnej świetności miejscom, które przez lata były zaniedbane.
Open House Gdańsk to polska edycja festiwalu Open House Worldwide. Na całym świecie fascynatów dobrej architektury połączyła idea spotkania z żywym miastem i jego mieszkańcami. Po ponad ćwierćwieczu istnienia Open House Worldwide zrzesza 40 miast na całym świecie, i jest najbardziej rozpoznawalnym, globalnym festiwalem architektury, który dociera do ponad miliona odbiorców.
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Mecenasem festiwalu jest trójmiejski deweloper Invest Komfort.
Wstęp do wszystkich lokalizacji jest bezpłatny. Do niektórych obowiązują wcześniejsze rezerwacje.
Open House Gdańsk
Od 20 do 21 października 2018 roku
Gdańsk