Dlaczego kot nosi czerwone buty, jakie kwiaty rosną na kilka metrów i co kino ma wspólnego z żaglowcem? Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na warsztaty kreatywne inspirowane dawnymi neonami Warszawy.
Neonowe opowieści to cykl sześciu spotkań, których uczestnicy stworzą prace nawiązujące do prawdziwych reklam świetlnych. Prace, które podobnie jak neony – będą świecić w ciemności!
Zajęcia są podzielone tematycznie. Każde zostanie poprzedzone tytułową opowieścią oraz prezentacją prawdziwego neonu, który powstał specjalnie z myślą o tym cyklu. W części głównej spotkania dzieci wraz z opiekunami będą mogły wykonać prace plastyczne używając świecących farb, markerów czy taśm. Organizatorzy zapraszają dzieci (wiek 5+) wraz z rodzicami, dziadkami.
Harmonogram:
16.09 – Kina – Neony kin
30.09 – Rośliny – Neonowy kwiaciarni
14.10 – Pojazdy – Neony fabryk pojazdów
28.10 – Sportowcy – Neony sklepów sportowych
11.11 – Zwierzęta egzotyczne – Neony z postaciami zwierząt
25.11 – Zwierzęta rodzime – Neony z postaciami zwierząt
Celem projektu Neonowe opowieści jest przybliżenie dobrego wzornictwa oraz lokalnych tradycji rzemieślniczych najmłodszym.
Przygotowanie warsztatów poprzedziła m.in. praca w Archiwum Neonów Warszawy MSN, w którym znajdują się dokumentacja dawnego producenta reklam neonowych z lat 1956-1996.
Fundacja Obserwatorium: zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem krajowych i międzynarodowych badań społecznych oraz badań w sferze szeroko pojętej kultury. Prowadzi też działania na rzecz rozwoju świadomości obywatelskiej i kulturowej, między innymi poprzez promocję artystów i oddolnych inicjatywy artystycznych, a także organizację wystaw, warsztatów czy szkoleń. Zrzesza socjologów, animatorów kultury, artystów. Współpracowała m.in. z Narodowym Centrum Kultury, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Mazowieckim Instytutem Kultury.
Archiwa Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej: projekt digitalizacji i prezentacji archiwów związanych z praktykami artystycznymi po 1945 roku. Jego celem jest stworzenie bazy internetowej, która z jednej strony ułatwi prowadzenie badań, z drugiej zaś pozwoli na popularyzację najciekawszych zjawisk sztuki współczesnej. Wśród prezentowanych obecnie na stronie materiałów znajdują się niekonwencjonalne prace artystyczne: publikacje, artziny, dokumentacje fotograficzne, teksty artystów, listy i dokumenty prywatne oraz oficjalne pisma, odsłaniające codzienne życie artystów.
Organizator: Fundacja Obserwatorium
Partner główny: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Partnerzy: Hanak Reklama Neonstory, Okno na Warszawę, Tu było, tu stało
Partnerzy tematyczni warsztatów: W małym kinie Neony kin Neonowe zoo
Patron medialny: Miesięcznik Stolica
Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa
Opisy warsztatów:
1. Warsztat Kino: z inspiracji neonami kin, zrobimy zakładki do książek. Wykonamy je z tradycyjnych taśm filmowych 35 mm, pochodzących z warszawskich kin. Towarzyszyć będą nam emocje rodem z dużego ekranu, bo niczym bohaterowie filmów szpiegowskich, w naszych pracach ukryjemy tajne, świecące, informacje.
2. Warsztat Rośliny: z fascynacji naturą w wielkim mieście i zachwytu nad dawnymi, spektakularnymi neonami kwiaciarni, zrobimy tatuaże z motywami roślinnym. Użyjemy do tego świecących w promieniach UV farb do ciała. Będziemy pracować w parach dziecko / opiekun. A na koniec sfotografujemy swoje dzieła w mini studiu.
3. Warsztat Pojazdy: najpierw stworzymy sobie miasto. Będą domy, drogi, skwery, mosty. Potem z inspiracji prawdziwymi neonami w kształcie samochodów czy motocykli, stworzymy swoje świecące pojazdy. I co najważniejsze – podobnie jak ich prototypy, umieścimy je nie na ulicach, a… skraju dachów budynków.
4. Warsztat Sportowcy: historia siatkarki, jednego z najpiękniejszych neonów dawnej Warszawy, poruszy serca uczestników warsztatu. A oni poruszyć będą musieli ciała innych sportowców. I zrobią to za pomocą sznurków – podobnie jak neony, świecących w ciemności.
5. Zwierzęta egzotyczne – neonowe zoo: z inspiracji sprawdzimy neonowymi zwierzętami stworzymy prawdzie neonowe zoo. Zamieszkają w nim słonie, antylopy, a nawet krokodyl. Nasze egzotyczne zwierzęta będą świecić w ciemności.
6. Zwierzęta rodzime – miejska farma: ze starych gazet i reprodukcji zdjęć dawnej Warszawy stworzymy miejski kolaż. Inspirując się prawdziwymi neonami z motywami zwierząt, ulokujemy w naszym mieście kury, świnki, krowy… I sprawimy, by nasze zwierzęta zaświeciły w ciemnościach, jak niegdyś te które ozdabiały nasze miasto.
Neonowe opowieści
Od 16 września do 25 listopada 2018 roku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie