Wystawa chce stworzyć na stulecie odzyskania niepodległości przestrzeń do artystycznej współpracy w pozytywnej atmosferze twórczej wolności. Po stu latach, niczym na egzaminie maturalnym, zadajemy pytania o dojrzałość wolności w Polsce. Chcemy ją poczuć w każdym jej wymiarze: życia osobistego, obywatelskiego, artystycznego.
Polska jest miejscem dla każdego. Czy to tylko marzenie? Proponujemy świętowanie obywatelskie i aktywizację artystyczną, działanie i interakcję, jak także akcje w duchu dada. Artyści i artystki pokażą prace w różnych mediach w większości tworzone specjalnie na naszą wystawę. Programowo tworzymy szerokie pasmo transmisyjne rozpięte między tymi dwoma hasłami.
Wstawanie z kolan to różnorako pojmowany proces emancypowania się ku wolności: osobistej, obywatelskiej, twórczej, aż po – w ujęciu idealnym – wolny umysł ze świadomością i empatią, tolerancją dla odmienności i ciekawością dla świata i ludzi. Wstawanie z kolan to zjawisko bardzo ludzkie. To proces, który dotyka każdego z nas: w momencie przebudzenia i uświadomienia sobie potrzeby zmian, w chwili buntu, czy niezgody, gdy oczekujemy uznania i szacunku – w wymiarze zarówno osobistym, jak i w ujęciu ogólnym.
W stulecie niepodległej Polski czas pomyśleć o niepodległości jej obywatelek i obywateli.
Czy Polska to (tylko) marzenie? Polska pojmowana jako idea, twór wręcz idealny i niemożliwy? Wyrażenie to (Polska jest marzeniem) zaczerpnięte jest ze słów Michela Houellebecqa wypowiedzianych przez niego w śmieszno-gorzkim paradokumentalnym filmie o jego rzekomym porwaniu. Odnosząc się do skomplikowanej polskiej historii pisarz stwierdził, że Polska znikając na ponad wiek z mapy politycznej Europy, przetrwała jako pewna idea, projekt, właśnie owo marzenie i tym nadal pozostaje. Chcemy Was o to zapytać: czy to tylko marzenie? Uspokajamy: Polska istnieje, niech nikt się nie obraża, my pytamy po prostu, jaka jest. Odpowiedzą nam na to zaproszeni do projektu artyści i artystki.
Podkreślamy także oczyszczającą i ożywczą funkcję autoironii i śmiechu. Dystans do siebie i świata, a nie bufonada i wieczna powaga.
Kuratorka Agnieszka Gołębiewska oraz Dyrektor Galerii Olympia, Olimpia Maciejewska-Gijbels
Z kolan. Polska to marzenie
Artyści: Alicja Biała, Karolina Jabłońska, Bogumił Książek, Agata Kus, Cecylia Malik, Karol Palczak, Łukasz Patelczyk, Adam Rzepecki, Tomasz Vetulani
Kuratorka: Agnieszka Gołębiewska
Od 10 listopada do 16 grudnia 2018 roku
Galeria Olympia w Krakowie