W Muzeum Etnograficznym w Krakowie 30 listopada odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej: Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady to prezentacja prac, które opowiadają o wojnie widzianej z bardzo bliskiej perspektywy.
Wystawa przybliża prace artystów pochodzące z polskich i niemieckich publicznych kolekcji etnograficznych oraz zbiorów prywatnych. Część z nich celowo lub przypadkiem ujęła Zagładę, pokazując ją jako tragedię Żydów, martyrologię Polaków lub uniwersalny dramat ludzkości. Przedstawione zostaną m. in. rzeźby Władysława Chajca Hitlerowcy (1967), Adama Zegadły Wspólna dola (1969), Wacława Czerwińskiego Ostatni uścisk (1983), Zygmunta Skrętowicza cykl Auschwitz (1963), Jana Staszaka Gaz (1969), Jana Wojtarowicza Deutsche Fabriken (ok. 1970) oraz obrazy Adama Czarneckiego Wygnanie Żydów z Pierzchnicy (1959) i Żydy do roboty (1965–67).
Wystawę współtworzy seria fotografii wybranych dzieł, wykonana przez Wojciecha Wilczyka. Artysta tworząc serię Powiększenia (2016-2018) skupił się na spojrzeniach twórców, którzy stają się świadkami lub postronnymi. Wilczyk kieruje nasz wzrok w ślad za nimi, w stronę ofiar i sprawców. Kuratorzy wystawy – Erica Lehrer, Roma Sendyka, Wojciech Wilczyk i Magdalena Zychmierzy – mierzą się z wieloma pytaniami. W jakich okolicznościach powstawały prace? Kto i z jakim nastawieniem je wykonywał, a kto zamawiał i kupował? Czy były pokazywane publiczności i jak dziś możemy na nie patrzeć?
Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady
Wernisaż: 30 listopada 2018 roku, godz. 18.00
od 1 grudnia 2018 roku do 31 marca 2019 roku
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie – Dom Esterki