30-lecie istnienia największego w Polsce przeglądu międzynarodowej sztuki współczesnej związanej z rozwojem narzędzi komunikacji, zapoczątkowanego Festiwalem Wizualnych Realizacji Okołomuzycznych w 1989 r., proponuje podejście krytyczne wobec procesów zachodzących w kulturze, komunikacji i społeczeństwie, umieszczając CZYNNIK LUDZKI / HUMAN ASPECT w perspektywie po-technologicznej.
Od połowy maja do końca 2019 roku we Wrocławiu będą odbywały się prezentacje opowiadające o złożoności współczesnych relacji człowieka i technologii, obrazujące zwrot w stronę człowieka jako inicjatora, odbiorcy, niekiedy ofiary tych przemian.
Największą przestrzenią wystawienniczą Biennale będzie Muzeum Narodowe Pawilon Czterech Kopuł i Centrum Sztuki WRO.
Na otwarcie Biennale eksperymentalna instalacja medialna japońskiej grupy ARTSATxSIAF Lab połączy wyjątkowe architektonicznie otoczenie Pawilonu Czterech Kopuł i Parku Szczytnickiego z przestrzenią kosmiczną.
Na wystawach WRO między innymi:
- Empathy Swarm, spotkanie z ławicą empatycznych robotów: składające się na instalację „stworzenia” odczytują emocje publiczności i z odpowiednią wrażliwością na nie reagują;
- ArchaeaBot, próba powołania istot, które będą zdolne do życia w dobie krytycznej zmiany klimatu;
- Kissing Data – E.E.G. KISS, przestrzeń wizualizacji fal mózgowych w czasie pocałunku;
- EDEN, o nowym rodzaju sieci komunikacyjnej pomiędzy światem roślin i zwierząt;
- Bottled Songs 3 & 4, o tym, ile śladów każdy z nas zostawia w sieci i ile trafia tam informacji o nas – często bez naszej wiedzy i zgody.
Ponadto na wystawach zobaczymy 100 prac wyłonionych z ponad 1700 zgłoszeń nadesłanych z całego świata, a także prezentacje międzynarodowego wideo-art oraz Małe WRO – program dla najmłodszych.
Na wszystkie wydarzenia otwarcia w dniach od 15 do 19 maja 2019 roku.
18. Biennale Sztuki Mediów WRO 2019
CZYNNIK LUDZKI / HUMAN ASPECT
Kurator i dyrektor artystyczny Biennale: Piotr Krajewski
Organizator: Centrum Sztuki WRO / Fundacja WRO Centrum Sztuki Mediów
Wydarzenia otwarcia: od 15 do 19 maja 2019 roku
Wystawy do końca roku