Nagroda im. Jana Cybisa to najstarsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sztuk plastycznych w Polsce. Ustanowiona została w 1973 r. przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków w celu uczczenia pamięci Jana Cybisa, którego twórczość artystyczna i działalność pedagogiczna wywarły duży wpływ na kształtowanie się polskiego środowiska artystycznego w powojennej Polsce. Jan Cybis był również głównym inicjatorem reaktywowania OW ZPAP po II wojnie światowej.
Nagroda im. Jana Cybisa przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. Otrzymać ją może wyłącznie artysta żyjący, którego twórczość cechuje oryginalność i indywidualizm artystyczny. Nazwiska laureatów Nagrody im. Jana Cybisa to panteon polskiej sztuki współczesnej, obrazujący przekrój najważniejszych tendencji i wpływów w polskim malarstwie współczesnym w ostatnich 40-leciu. Laureatami poprzednich edycji byli m.in.: Jerzy Nowosielski, Jan Tarasin (1987), Leon Tarasewicz, Ryszard Winiarski, Teresa Pągowska, Jerzy Kałucki, Paweł Susid, Marek Sobczyk, Wojciech Fangor.
Za rok 2018 nagrodą uhonorowany został Rafał Bujnowski
W swojej działalności artysta wykorzystuje przede wszystkim malarstwo, rzadziej wideo, obiekty czy performance. Twórczość Bujnowskiego zawsze jest pretekstem do dyskusji na temat podstawowych definicji sztuki, jej wartości, użyteczności, funkcjonowania w przestrzeni publicznej, roli artysty, gustów odbiorców.
Obrazy, często malowane w cyklach, tworzące serie, charakteryzują się lakoniczną formą, uproszczone kształty przedmiotów, portrety umieszczane są na jednolitym tle, schematyczne pejzaże balansują na granicy abstrakcji.
Multiplikacja, sztuczki techniczne, ukazywanie procesu powstawania dzieła, zmienianie jego funkcji to środki wyrazu, którymi artysta posługuje się na co dzień.
Rafał Bujnowski, malarz, grafik, autor filmów video oraz instalacji, urodził się w Wadowicach w 1974 roku. W latach 1993-1995 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a następnie (1995-2000) na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie, wraz z kolegami (Markiem Firkiem, Marcinem Maciejowskim, Wilhelmem Sasnalem i Józefem Tomczykiem) współtworzył grupę artystyczną Ładnie. W latach 1998-2001 prowadził w Krakowie billboardową Galerię Otwartą.
W 2004 roku artysta wyjechał na pobyt studyjny do Nowego Jorku (ART in General, USA) oraz do Zug (Szwajcaria). W 2005 został laureatem międzynarodowej nagrody artystycznej Europas Zukunft.
Wystawy indywidualne i zbiorowe:
- MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
- Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
- Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
- Muzeum Sztuki w Łodzi
- Bunkier Sztuki, Kraków
- Galeria Arsenał, Białystok
- mumok, Wiedeń
- Museum für Neue Kunst, Karlsruhe
- Ludwig Múzeum, Budapeszt
- Prague Biennale, Praga
- Galerie für Zeitgenössische Kunst, Lipsk
- Kestner Gesselschaft, Hanower
- Kunstverein Düsseldorf
- Kunstlerhaus Bethanien, Berlin
- the Bluecoat,
- Norwich Gallery, Norwich School of Art and Design
- Sainsbury Centre for Visual Arts, Norwich
- École nationale supérieure des Beaux-Arts, Paryż
- Kunsthalle, Wiedń
- Contemporary in General, Nowy Jork