• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Błoto, próba czytana, fot. Ewa Krajewska, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Premiery
  • Teatr

Ruszyły próby do premiery „Błota” w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

  • Ownetic
  • 2019-01-29

W Teatrze Dramatycznym w Białymstoku ruszyły przygotowania do kolejnej tegorocznej premiery. Spektakl Błoto przygotowuje Martyna Łyko.

Tytułowe „Błoto”, przez większą część roku, odcina od świata miejscowość Gamajdy. Po latach do wsi powraca Suchelec, legenda amatorskich wyczynów motocyklowych. Wydarzeniem staje się przybycie nowej nauczycielki, co w miejscowym życiu uczuciowym i towarzyskim powoduje niemałe poruszenie. Kwiat gamajdowskiej kawalerki postanawia wcielić w życie parę pomysłów, których rezultaty potwierdzają, że droga do dojrzałości może niestety stać się komedią i do tego czarną.

Błoto, próba czytana, fot. Ewa Krajewska, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)
Błoto, próba czytana, fot. Ewa Krajewska, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Takie historie zdarzają się pod każdą szerokością geograficzną. Ale chyba tylko tu motory tak niecierpliwie grają na zakrętach, chyba tylko w Gamajdach przylot czarnych bocianów staje się zwiastunem spraw ostatecznych…

„Błoto” to sztuka, która powstaje na podstawie książki wydanej w 1995 roku przez Dwutygodnik „Z bliska”, działający przy Domu Kultury w Gołdapi. Autor utworu – Jan Jastrzębski to prozaik i poeta, którego twórczość publikowana była w wielu czasopismach, m.in. w „Kamenie”, „Nowym Wyrazie”, „Odrze”, „Sycynie”, „Borussii”, „Jaćwieży” oraz w biuletynie „Ocalenie przez poezję”. Jego wiersze znalazły się także w licznych antologiach, takich jak Piękna Góra, Przed i za. Jest autorem czterech zbiorów opowiadań: Fado o ogrodach (1981), Drżąc (1987), Błoto (1995) i Prozy kolejowe (1999). W 2006 r. ukazała się jego mini powieść Zaćmienie księżyca.

Spektakl na podstawie książki Jana Jastrzębskiego przygotowuje Martyna Łyko – reżyserka teatralna i operowa urodzona 1988 roku, w Krakowie. Stypendystka Rady Regionalnej Burgundii, studiowała na uniwersytetach w Lille, Nafplio i w Londynie. Reżyserię Teatralną ukończyła w 2012 roku realizując prapremierę opery “No Exit” A. Vores’a w londyńskim Half Moon Theatre. W Polsce zadebiutowała w 2016 roku w teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie spektaklem „Coś w rodzaju miłości”. Jej najnowsze realizacje to „Kwiat Paproci” (2018) M. Szymaniaka, oraz „Córki King Konga” (2018) T. Walser. Martyna Łyko poszukując kontaktu z widzem, sięga po nowe teksty dramatyczne obejmujące fundamentalne kwestie natury człowieka i uwypukla je przez konceptualne środki wyrazu. Interesuje ją przede wszystkim teatr jutra, z ambicjami #eko, #green, #womenwillsavetheplanet.

Adaptację „Błota” przygotował Mateusz Moczulski. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Elżbieta Szurpicka. Muzykę komponuje białostocki muzyk Radek „Sierp” Orłowski. Na Scenie Kameralnej zagrają: Arleta Godziszewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska, Krzysztof Ławniczak, Dawid Malec i Patryk Ołdziejewski.

Premiera spektaklu „Błoto” odbędzie się 15 marca.

______________________________________________
Teatr Dramatyczny
im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
ul. Elektryczna 12
15-080 Białystok

Tags
  • Arleta Godziszewska
  • Białystok
  • Błoto
  • Dawid Malec i Patryk Ołdziejewski
  • Elżbieta Szurpicka
  • Jan Jastrzębski
  • Justyna Godlewska-Kruczkowska
  • Krzysztof Ławniczak
  • Martyna Łyko
  • Monika Zaborska
  • Teatr Dramatyczny w Białymstoku
Poprzedni artykuł
Ogród rozkoszy ziemskich Hieronima Boscha – fragment (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Sztuki wizualne

Hieronima Boscha Ogród rozkoszy ziemskich – wykład Łukasza Wudarskiego

  • Ownetic
  • 2019-01-29
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
NFM Filharmonia Wrocławska, fot. Łukasz Rajchert (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Koncerty
  • Muzyka

Liryczna refleksja – niezwykły koncert symfoniczny w NFM

  • Ownetic
  • 2019-01-29
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Tomasz Konieczny Preludium premierowe: Moniuszki Śpiewnik Symfoniczny (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Muzyka
  • Teatr

Tomasz Konieczny w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

  • 2019-05-15
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Literatura
  • Teatr

X Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

  • 2019-05-06
Plakat serialu „Pasjonaci” w reż. Artura Dziurmana (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Teatr

Casting osób z dysfunkcją wzroku do serialu „Pasjonaci”

  • 2019-05-05
fot. Magnus Skrede, ze spektaklu Wild Duck, Vegard Vinge i Ida Mueller (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Teatr

Okno − Zbliżenia. Głosy Kany

  • 2019-04-23
Festiwal „Pociąg do Miasta” (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Teatr

Festiwal Pociąg do Miasta – Ostatnie dni naboru

  • 2019-04-23
Niestraszny Straszny – Dwór koncert w reżyserii Roberto Skolmowskiego (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Koncerty
  • Muzyka
  • Teatr

Niestraszny Straszny Dwór z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

  • 2019-04-18
Spektakl „Beniowski. Ballada bez bohatera” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej z główną nagrodą 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych i konkursu „Klasyka Żywa”.
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Teatr

„Beniowski. Ballada bez bohatera” najlepszym spektaklem 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

  • 2019-04-15
35. Przegląd kabaretów PAKA (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Teatr

35. Przegląd kabaretów PAKA

  • 2019-04-10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ownetic to globalna platforma, na której ludzie i instytucje łączą się, prezentują swoje zbiory i prowadzą dyskusję o kulturze. Dołącz dziś.

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

  • Ownetic.com
  • O nas
  • Kontakt
  • Archiwum
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.